Miskolc önkormányzata "Miskolc belváros megújulása" című pályázatával másfél milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósuló Regionális Fejlesztés Operatív Programban (ROP). A pályázat teljes költségvetése 1 milliárd 666 millió forint, a másfél milliárdos támogatást 166 millió forint önerővel és mintegy 100 millió forint egyéb forrással egészíti ki a város. A támogatási szerződést Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter adta át a városnak a miskolci Polgármesteri Hivatalban.
Miskolc belvárosának jelenlegi leromlott állapota és a szociális problémák fékezik a fejlődést, kedvezőtlenül hatnak a közbiztonságra. A történelmi belváros rehabilitációja olyan hosszú távú befektetés, aminek prognosztizálható a társadalomra, a gazdaságra, a környezetre kiterjedő pozitív hatása.
A most induló rehabilitációs projekt magában foglalja többek között a Szinva-híd megépítését és lefedését, vízi látványosság építését, parképítést, díszvilágítást, sétáló utca kialakítását, a Hősök tere városi térré alakítását, kulturális, kereskedelmi és infrastrukturális központ létrehozását, a Miskolci Nemzeti Színház homlokzatának felújítását.
A pályázó önkormányzat kiemelt szempontként kezeli az esélyegyenlőség előmozdítását: a rehabilitációs projekttől azt is remélik, hogy viszonylag gyors eredményekhez vezet a roma lakosság felemelése, életesélyeinek növelése terén. A létesítmények felújításakor, kialakításakor a mozgáskorlátozottakra is figyelnek: akadálymentes közlekedést biztosítanak.
A támogatási szerződés átnyújtása alkalmából Kolber István bejelentette: új, 4, 2 milliárd forintos forrást jelentő pályázatcsomagot hirdetnek meg.
A "ROP 1.2 Turisztikai fogadóképesség javítása" pályázat összesen 4,2 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásra ad lehetőséget. Pályázhatnak gazdasági társaságok, non-profit szervezetek, önkormányzatok, valamint egyéni vállalkozók, továbbá a kedvezményezetti körbe tartozók által létrehozott partnerségi együttműködő csoportok.
A pályázat a kereskedelmi szálláshelyek számának és színvonalának növeléséhez és a turisztikai vonzerőkhöz kapcsolódó szolgáltatások fejlesztéséhez nyújt támogatást, oly módon, hogy a munkahelyteremtést elősegítő, illetve a környezetbarát fejlesztéseket kiemelten kezeli. Az egyes pályázatokra elnyerhető támogatás összege 13 milliótól 300 millió forintig terjed.
A másik megfogalmazott pályázati cél a turisztikai vonzerő növelése, elsősorban a Balaton, a Duna, a Fertő-tó, a Tisza, a Tisza-tó és a Velencei-tó térségében. Az infrastruktúra-fejlesztésen belül kiemelt szerepet kap a vitorlás-, illetve a motorcsónak-kikötők kialakítása, a nemzeti parkok és más természetvédelmi területek esetében a védett természeti területek és értékek védelmét nem veszélyeztető csónakkikötők szolgáltatásainak bővítése. A kerékpáros- és lovasturizmushoz kapcsolódó szolgáltatások választékának bővítése, minőségének javítása, a tájvédelem, a tájjelleg és tájérték bemutatása is prioritást élvez. Az ilyen jellegű projektek 8 milliótól 150 millió forintig terjedő egyedi támogatást kaphatnak.