Amit a befektetőnek tudnia kell (prognózis június elejére)

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Május utolsó hetében mélyült a piac (elemzők, kereskedők, befektetők) és a kormányzat helyzetmegítélése közt tátongó szakadék. Ennek egyenes következménye a forint gyengülése, illetve a külföldiek eddigieknél is tartózkodóbb magatartása. E heti ajánlatunkban a Mol és az Egis spekulatív vételét ajánljuk.

A múlt héten jelentősen erősödött a dollár, ami a gazdasági fundamentumoknak köszönhető, hiszen a megjelenő makroadatok alátámasztják az erősödést az euróval szemben. Miközben a FED folyamatos kamatemeléseket hajt végre, az ECB szinten tartja az alapkamatot, ami tovább gerjeszti a zöldhasú erősödését. Mint korábban már láthattuk, a dollár erősödése nem kedvez a kelet-európai devizáknak, így csökkentek is azok jegyzései. A nemzetközi környezet nem kedvezett a forintnak, de ez még nem magyarázat arra, hogy az előző időszaktól eltérően a hazai fizetőeszköz értékvesztése a többi régióbeli deviza gyengülését jelentősen meghaladta.

Ennek belső okai voltak:
- a többszöri kamatcsökkentéssel elérte a kamatfelár szintje a kritikus mértéket, legalábbis nagyon megközelítette azt
- az új pénzügyminiszter (bemutatkozó) találkozója a vezető elemzőkkel meglehetősen rosszul sikerült; a Danske Bank vezető elemzője „Sehallselát Magyarország” címmel megjelent írásában azt fejtegeti, hogy a magyar kormányzat még mindig nem hajlandó, illetve képes szembenézni a valósággal
- a korábbiakban már felmerült Magyarország hitelminősítésének alacsonyabb szintre helyezése, amit a kedden megjelent S&P tanulmány is alátámaszt, mivel az intézet azon országok közé sorolta hazánkat, amelyek különösen sérülékeny lehetnek a kamat- és árfolyam sokkokra

Devizapiac. Az előzőek fényében nem meglepő, hogy csökkent a forint árfolyama. A jelenlegi helyzetben a trend megerősítése történt, ami azt jelenti, hogy továbbra is a forint gyengülése lesz a meghatározó irány a piacon.






















Ezúttal egy hosszabb időszakot felölelő chartot készítettünk, hiszen amikor a devizapiaci trendekről beszélünk, akkor 8-10 hónapos folyamatokról van szó. Ezek azonban a rövidebb időtávokon is segítséget nyújtanak, hiszen a trenden belüli mozgások is viszonylag jól feltérképezhetők.

Ebből azt láthatjuk, hogy a következő héten 252,5-257-es EUR/HUF szintek várhatók. Mivel a trend alapvetően gyengülő forintot mutat, ezúttal azt tudjuk javasolni, hogy a sáv alsó szintjén (252,5) érdemes euróban denominált eszközöket vásárolni, míg a felső szinthez (257) közelítve tartani kell a kialakított devizapozíciót. Ma már nem ajánlható a dollár alapú instrumentumok vétele, mert megítélésünk szerint az EUR/USD elérte azt a szintet, ahonnan megfordulhat a trend, de legalábbis a dollár erősödése a továbbiakban erősen kérdéses.

Állampapír- és részvénypiac (Oldaltörés)


Állampapír piac. A múlt hét elején a kamatcsökkentés már beárazódott, így a hétfői kamatcsökkentésnek nem volt kimutatható hatása. A továbbiakban pedig egy nagyon enyhe emelkedés indult meg a hozamok tekintetében, ami annak köszönhető, hogy a továbbiakban már nem várható jelentős kamatvágás. Az elemzők többsége 7 százalékos szintet vár év végére, de a legszélsőségesebb becslések sem mennek 6,75 százalék alá.





















A szürke háttérrel kiemelt heti mozgások inkább emelkedést mutatnak, de figyelemre méltó, hogy a távoli lejáratok is lereagálták a negatív hangulatot, pedig a korábbiakban stabilabbnak mutatkoztak mint rövid oldali társaik. A továbbiakra nézve azt tudjuk mondani, hogy az állampapírokból fokozatosan érdemes a deviza kitettség irányába elmozdulni. Sokakat talán elbizonytalanít, hogy a forint már elég sokat gyengült, de véleményünk szerint ez a gyengülés még csak az elején/közepén tart, így még vannak benne kiaknázatlan lehetőségek.

Részvénypiac. A BÉT-en kevésbé volt negatív hangulat, mint a többi piacon, de itt sem egyértelműen pozitív a helyzet. Az árak emelkednek, fontos technikai ellenállások törtek meg az emelkedésben, de a forgalom folyamatosan csökken.




















Jellemzően még mindig az eső napok realizálódnak magasabb forgalom mellett, így továbbra sem látható érdemi kumuláció, de ma nem annyira negatív a kép, mint akár egy héttel ezelőtt volt.

- a MOL egyértelműen növekedési pályára állt, de fontos, hogy 15700 forint felett tudjon végre zárni, mert ebben az esetben a 16200-16300-as szint is elérhető
- a Richternek kedvez az erősödő dollár, így emelkedik az árfolyam, de mint korábban már írtuk, ez a trend bármikor megfordulhat, így ma ez a részvény túl kockázatosnak tűnik
- a Matáv az osztalék után nem mutat változást, így itt nem változtatunk ajánlásunkon; nem látunk benne komoly fantáziát, csak 750 foritos szint alaltt
- az OTP 6000 forint fölött egy kissé elbizonytalanodott, itt inkább a korábbi(alacsonyabb árú) vételeket érdemes lezárni

A kisebb részvényekkel ezúttal nem foglalkozunk – kivéve az Egist, amelyet spekulatív vételre ajánlunk -, mivel itt az alacsony forgalom miatt szélsőséges áralakulás várható, így túl magasak a kockázatok. Összefoglalva tehát, a Mol és az Egis spekulatív vételét ajánljuk, de amíg nem nő a forgalom és emelkedik az index egy időben, addig stratégiai pozíciók kialakítása továbbra sem ajánlott.


Ajánlások (Oldaltörés)

- Állampapír piac:

állampapírok:

- 0-1 év: tartás, lejáró kötvények devizairányba átcsoportosítása

- Vállalati kötvények:

eladás

- Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: vétel,

- USA részvények: vétel,

- Orosz részvények: eladás

- Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: általában eladás, de Mol, Egis spekulatív vétel,

- Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele