A hosszú távú magyarországi növekedési kilátások alapján döntöttek úgy, hogy termelési kapacitásaikat és piaci helyzetüket Magyarországon tovább erősítik, mondták a Wienerbergernél. A cég jelenleg fejezi be új tiszavasvári üzemének tavaly kezdett építését, a próbaüzem június második felében kezdődik, a termelés teljes indítását októberre tervezik.
A Wienerberger az első negyedévben 9,3 millió eurós adózott eredményt ért el, 15 százalékkal kevesebbet a tavalyi első negyedévi 11 milliónál. A cégnél azonban egész évre az eredmények 10 százalékos gyarapodását valószínűsítik, a legtöbb piac pozitív vagy legalábbis stabil fejlődése alapján.
A Wienerberger hét kelet-európai országban van jelen, ahol forgalmának 28 százalékát bonyolítja és nyereségének 35 százalékát éri el. Középtávon forgalmának 33 százalékát tervezi a kelet- és délkelet-európai országokban kitermelni. Az elkövetkező években az EBRD várhatóan 50 millió euróval száll be a Wienerberger kelet-európai beruházásaiba.
A magas kelet-európai nyereségesség oka, hogy a térségben már a nyugatival megegyező építőanyagárak jellemzőek, a termelés költségei azonban lényegesen alacsonyabbak. Romániában például a Wienerberger számításai szerint a közvetlen termelési költségek mindössze harmadát teszik ki az európai átlagnak.
A Wienerberger tavaly 43 millió eurót ruházott be Közép- és Kelet-Európában, ebből 8 milliárd forint Magyarországra jutott. A részvénytársaság tavaly június végén jelentette be, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszavasváriban 5 milliárd forintos beruházással új téglagyárat épít, szeptemberben pedig, 1,8 milliárd forintért, új technológiát vezetett be Kisbéren. Ugyancsak tavaly 400 millió forintot költött a kőszegi gyár fejlesztésére és 800 millió forintot egyéb beruházásokra.
Április elején jelentették be, hogy a Wienerberger Téglaipari Rt. megvásárolta a mohácsi téglagyárat, gyárainak száma azonban továbbra is 15 marad, mivel bezárják a cégcsoport teskándi (Zala megye) gyárát.
A Wienerbergernek jelenleg 85 üzeme van Közép- és Kelet-Európában. Az idén 250 millió eurót szánnak beruházásra a meglévő piacokon, főleg a már működő üzemek fejlesztésére, de kisebb felvásárlásokra is. Az összeg felét Kelet-Európában költik el, egyharmadát Nyugat-Európában, és körülbelül 15 százalék jut az Egyesült Államokra.