Az elemzők 2,9-3 százalékos növekedést vártak. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,7 százalékkal nőtt a GDP az első negyedévben.
A bruttó hozzáadott érték volumene az árutermelő ágazatokban 1,5 százalékkal nőtt. A szolgáltató ágazatok hozzáadott értéke 3,6 százalékkal emelkedett a tavaly első negyedévihez képest.
A KSH által kedden közzétett revideált adatok szerint tavaly az utolsó negyedévben a GDP 4,1 százalékkal nőtt, 2004 egészében pedig 4,2 százalékkal. 2004 első negyedévében a növekedés 4,5 százalékos volt.
A naptári hatás kiszűrésével 2004 első negyedévében a GDP 3,8 százalékkal, az év egészében 4,1 százalékkal nőtt 12 hónap alatt. A KSH közölte, hogy a nemzetközi ajánlásoknak megfelelően mostantól a GDP számításánál a naptári hatás (munkanap- és szökőnap-hatás) kiszűrését is elvégzi.
Ez elsősorban a szökőév és az azt követő év első negyedévét érinti számottevően: a szökőévben a tárgyidőszakba eső többletnap miatt lefelé, míg a következő évben a bázisidőszakra eső többletnap miatt felfelé változik a növekedési index.
Nem okozott meglepetést
Nem okozott meglepetést az elemzőknek a kedden nyilvánosságra hozott első negyedéves GDP adat, akik az év egészében 3,5 százalék alatti növekedést valószínűsítenek.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank Rt. elemzője különösen impozánsnak nevezte a 2004-es felfelé korrigált adatokat. Hozzátette, hogy ez a bővülési ütem az idén nem ismétlődik meg, a GDP növekedése a várakozásoknak megfelelően lassult már az első negyedévben is.
Barcza György, az ING Bank Rt. elemzője kedvezőnek nevezte a naptári hatással korrigált 3,5 százalékos első negyedéves GDP növekedési adatot. Úgy vélte ennek alapján nem megalapozottak az éves szinten 3 százalék alatti növekedést prognosztizálók aggodalmai.
Az év egészében a korábban előrejelzett 3,5-3,8 százalékos növekedésnél ugyan alacsonyabb, de 3 százalék feletti, 3-3,5 százalék közötti növekedést valószínűsít.
Barcza kedvezőnek nevezte a beruházások első negyedéves alakulását. Elmondta, hogy az autópályaépítés és az építőipar marad továbbra is a húzóágazat. A gépipari beruházások a tavalyi kiugró év után a várakozásoknak megfelelően, de nem aggasztó mértékben lassultak - mondta. Az elemző az év egészében 6 százalék körüli beruházás bővüléssel számol.