A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint az ipar belföldi értékesítési árainak növekedési üteme áprilisban nem mérséklődött tovább. Az emelkedés az előző hónaphoz képest 0,6 százalékos, a 2004. áprilisival összehasonlítva 10,1 százalékos volt az emelkedés.
Az exportértékesítés forintban mért árai 0,9 százalékkal haladták meg a márciusit és 1,7 százalékkal az egy évvel korábbit. A belföldi- és exportár-változást is magában foglaló ipari termelőiár-index márciusban az előző hónaphoz viszonyítva 0,8 százalékkal, éves szinten 5 százalékkal nőtt.
A feldolgozóipari ágazatok belföldi árai átlagosan 0,8 százalékkal növekedtek, amelyen belül a legmagasabb havi áremelkedést a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, nukleáris fűtőanyag gyártásában mérték, 7,4 százalékot. A kőolaj világpiaci ármozgásaival összefüggésben a petróleumtermékek ára 16 százalékkal, a fűtőolajok ára 18 százalékot meghaladó mértékben nőtt.
A belföldi értékesítések meghatározó részét képviselő élelmiszeriparban a márciusi csökkenés után 0,5 százalékkal növekedtek az árak. A bányászatban 0,8 százalékos, a textília, textiláruk gyártásában 0,9 százalékos áremelkedést regisztráltak.
A 12 havi áremelkedés a belföldi értékesítésben átlagosan 10,1 százalékot tett ki. Ezen belül az energiaágazatban 13,1 százalékos, a feldolgozóipari ágazatokban 9 százalékos, a bányászatban 3,7 százalékos növekedés volt.
A belföldi értékesítés áprilisi áralakulását továbbra is az energiatermelő ágazatok átlag feletti, 1,4 százalékos havi áremelkedése jellemezte. A továbbfelhasználásra kerülő anyagok árszintje gyakorlatilag nem változott. A beruházási javakat és a fogyasztási cikkeket egyaránt 0,4 százalékkal magasabb árakon értékesítették, mint egy hónappal korábban.
Az elmúlt 12 hónapot tekintve az energiatermelő ágazatok árváltozása a legmagasabb, 14,2 százalék, a legkisebb növekedést a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban figyelték meg, 3,1 százalék.
A forintban mért exportértékesítési árak áprilisban az előző hónaphoz mérten 0,9 százalékkal, éves szinten 1,7 százalékkal emelkedtek. A forint márciushoz képest az euróhoz viszonyítva 1,3 százalékkal, a dollárhoz képest 3,1 százalékkal gyengült. Az elmúlt 12 hónap alatt hazai fizetőeszköz az euróhoz képest 0,9 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 8,1 százalékkal erősödött.