A kerület keresztelője a május 28-29-i születésnapifesztiválon volt a Műegyetem rakparton, ahol több, mint százezer ember ünnepelte a városrész alapításának 75. évfordulóját, és a keresztelőt.
A főváros kerületeinek többségét egy-egy történelmileg kialakult névvel azonosíthatjuk. A XI. kerület fiatal, azonban itt is volt arra törekvés, hogy egy névhez kössék a városrészt. 1934 és 1950 között Szentimre-város volt a Kelenföldet és a Lágymányost felölelő XI. kerület elnevezése. Ma ismét előtérbe került, hogy a városrésznek legyen saját neve, ám a XI. kerületben ma 20 jól elkülöníthető városrész van, mindegyik önálló elnevezéssel, pl. Gazdagrét, Őrmező, Kelenvölgy, Albertfalva, Infopark, stb.
„Kézenfekvő volt, hogy ezt a nagy területű, sokarcú városrészt egy átfogó, minden kis részére igaz névvel illessék. Olyan névvel, amely illik Budapest legfejlődőbb, és egyik legfiatalabb területére. Ha Buda legrégebbi települése Óbuda, akkor logikus, hogy a legfiatalabb Újbuda legyen. Az önkormányzat az elmúlt két évben egyre több helyen használta az Újbuda nevet, és ez ma már átment a köztudatba” – áll a XI. kerületi önkormányzat által kiadott közleményben.
A név nem új alkotás, nemcsak így hívják immár 14 éve a kerület újságját, hanem már a középkorban is fel-felbukkant, így 1257-ben, és 1355-ben kiállított oklevelekben találkozhatunk a Buda Ventus (Újbuda) névvel. Az elnevezés szerepel az 1860-as városrendezési térképeken, ahogy Újbuda nevet viselte eredetileg a Kelenföldi pályaudvar is.
Ma már Újbuda Budapest legnagyobb egyetemi városrésze, és igen jelentős a kulturális beruházások aránya is. Újbudán a jövőben egész Budapestet meghatározó új városközpontok, épületegyüttesek épülnek, például a Lágymányosi-öböl, vagy a Nyugati városkapu projekt keretében a Madárhegy térségében, úgy, hogy az egységes városkép, az épített örökség maradéktalan megőrzésén a Kerületi Tervtanács őrködik.