A pénzügyminiszter elmondta: a következő tíz napban a szakmai érdekképviseletekkel is egyeztetik az általános forgalmi adóban bekövetkező változásokat, majd a tervezett lépéseket nyilvánosságra hozzák. Hozzátette, hogy a jelenlegi felső áfakulcsot mindenképpen csökkentik. Veres János elmondta: a helyi iparűzési adó alapjának számítását is módosítják, a tervezet várhatóan az ősszel a parlament elé kerül. Közölte: a 2005 májusi államháztartási adatok a vártnál kedvezőbbek, az előzetes számokat hamarosan publikálják.
Veres János a helyi iparűzési adóval kapcsolatban kifejtette: ebben az esetben a változtatások érzékeny területet érintenek, mivel az önkormányzati szférának hozzávetőleg 350 milliárd forint adóbevétele származik ebből az adófajtából, miközben a hazai vállalatok évek óta panaszkodnak a helyi iparűzési adó "meglétére". A tervezett változtatásokról elmondta: többféle variációban gondolkodik a kormányzat, lehet egy olyan elképzelés, hogy a mostani éves árbevétel-arányos 2 százalékos helyi iparűzési adókulcsot 1 százalékra mérsékelnék, amelynek alapja továbbra is az árbevétel lenne, de ezt kombinálnák egy 5 százalékos kiegészítő nyereség alapú adóval. Ugyanakkor az is számításba jöhet, hogy mind az új variáció, mind a korábbi 2 százalékos iparűzési adókulcs tovább élne és a vállalkozások választhatnának a variánsok közül. Arra tekintettel kell lenni, hogy az ebből az adófajtából származó 350 milliárd forintnyi bevételt valamilyen módon biztosítani kell a települési önkormányzatoknak.
A pénzügyminiszter szerint az áfakulcsok változtatását az is kikényszeríti, hogy a magyar gazdaságot nem lehet külön vizsgálni környezetétől, a környező államokban már számos országban egykulcsos rendszert vezettek be, ami alacsonyabb a magyar mértéknél. Arról is szólt, hogy összességében a változtatásoknak a magyar gazdaság versenyképességét kell erősíteniük, javítaniuk. A módosításoknak pedig meg kell felelniük annak a követelménynek, hogy Magyarország 2010-re be akarja vezetni az eurót, ez a távlati cél pedig megköveteli, hogy 2008-ra teljesítsük az előfeltételeket.
Mosonyi György, a Joint Venture Szövetség elnöke a miniszter felszólalása előtt egy szemléletes példával élt: Magyarország úgy néz ki, hogy ír típusú gazdasággal rendelkezik, miközben államigazgatása a görögéhez hasonlít. A pénzügyminiszter viszontválaszában hozzáfűzte: Írország több mint tíz évi EU-tagság után jutott el egy olyan periódusba, amelyre már büszke lehetett gazdaságának, versenyképességének külső megítélése során. Felvázolta, a kormányzat célja az államigazgatás korszerűsítése, méretének lefaragása. Elmondta, ez évben is ezres nagyságrendekkel csökken az államháztartásban dolgozók létszáma, a központi büdzsé a létszámcsökkenések fedezetére mintegy 20 milliárd forintot tett félre.
A pénzügyminiszter tudatosította, kiemelt prioritás az államháztartásban a hiánycél teljesítése. Ha szükséges, ennek elérésére a kormány megteszi a kellő lépéseket. Egy másik kérdésre Veres János aláhúzta: az elmúlt fél év során a megfelelően kézben tartott költségvetési politika lehetővé tette, hogy a Monetáris Tanács "bölcs döntéseket" hozzon és a jegybanki kamatot mérsékelje. Kiemelte, az, hogy a forint árfolyama elmozdult a 241 forint/euró árfolyamról, kedvező Magyarország fejlődése szempontjából.
Hazánk "ír típusú gazdaság, görögös államigazgatással"
Utolsó frissítés:
A következő két hétben a száz lépés program keretében újabb, a vállalkozások versenyképességét erősítő intézkedések várhatóak - mondta Veres János pénzügyminiszter a Joint Venture Szövetség éves rendes közgyűlésén. A szövetség elnöke, Mosonyi György hazánk gazdaságát az ír típusúhoz hasonlította, míg államigazgatásunkat Görögországéhoz.