Indul az EU állami támogatási akcióterve

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A versenyképesség javítását, a tartósan megmaradó munkahelyek teremtését, a szociális és regionális fejlődést, illetve a közszolgáltatások javulását kell szolgálniuk az Európai Unió tagállamaiban az állami támogatásoknak az Európai Bizottság most elfogadott ötéves akcióterve szerint.

A bizottság szerint az állami támogatások rendszerének átfogó reformjáról van szó, amely magában foglalja a döntéshozatal gyorsítását és az adminisztráció csökkentését is ezen a területen. A brüsszeli testület külső véleményeket is figyelembe szeretne venni az ötéves folyamatban - ezért az érdeklődő szervezetektől is várja a kommentárokat szeptember közepéig, illetve külön konzultál az Európai Parlamenttel és a tagországok kormányaival is.

Az akcióterv világosabb, átfogó és kiszámíthatóbb kereteket kíván teremteni az állami támogatások nyújtásához - mondta Neelie Kroes, a bizottság versenyügyi kérdésekért felelős tagja. Egyértelműen az olyan támogatási tervek számíthatnak brüsszeli egyetértésre, amelyek a versenyképesség javítását, az unión belüli fejlődésbeli egységesedést, illetve a magas színvonalú közszolgáltatások megteremtését vagy fenntartását szolgálják - tette hozzá. 

Az akcióterv konkrét elemei között szerepel a jelenleginél célzottabb támogatás, a pénzek gyorsabb és könnyebb hozzáférhetőségét biztosító új gazdasági megközelítés, a hatékonyabb eljárásmód kidolgozása. A bizottság a tagállamok közreműködésének szükségességére és társfelelősségére is felhívta a figyelmet, emlékeztetve arra, hogy a tagoknak kötelességük jelezni Brüsszel felé bármilyen tervezett állami támogatást, illetve ezek megítélésekor be kell tartaniuk az érvényes uniós szabályokat.