"A jegyzék felidézi az elmúlt hetekben történteket, és felsorolja azokat a kérdéseket, amelyek ügyében a magyar kormány határozott, gyors lépéseket vár el a német hatóságoktól" - áll a közleményben. A jegyzék átadása szerdán történt.
Polgár Viktor szóvivő közlése szerint a magyar külügyminiszter és a német nagykövet "egyetértett abban, hogy a +SoKo Bunda+-ügy a két ország közötti bizalmi viszony alapján, a jó kétoldalú kapcsolatok szellemében rendezhető". "Mindkét fél érdeke, hogy az utóbbi hetek esetenként erős reakciókat kiváltó ügyét mielőbb megnyugtatóan zárják le" - folytatódik a közlemény.
Gerd Andres, a német gazdasági és közlekedési minisztérium államtitkára - korábbi közlését cáfolva - kedden Berlinben elismerte, hogy mégiscsak van három magyar őrizetben a Bunda fedőnevű áprilisi akció következményeként.
A német pénzügyminisztériumnak az áprilisi razziára vonatkozó közleménye szerint "súlyos csapást" mértek a szervezett bűnözésre. Németországban, Ausztriában és Magyarországon 134 "objektumot" kutattak át, az őrizetbe vett személyeket azzal gyanúsítják, hogy bűnszövetkezetet alkotva iparszerűen legkevesebb 1500 munkást juttattak be Németországba, hogy ott úgymond olcsó munkaerőként dolgozzanak.
Magyar-német államközi keretben havonta 3800 magyar munkás foglalkoztatható az építőiparban, de a kontingens nincs kitöltve.
Somogyi Ferenc külügyminiszter a szerdai találkozón a budapesti német nagykövetet emlékeztette arra, hogy az elmúlt hetekben több magyar kormányzati vezető - köztük Kóka János gazdasági és közlekedési, valamint Csizmár Gábor munkaügyi miniszter, a GKM és a Külügyminisztérium államtitkára - lépett kapcsolatba német partnerével, és kérte közbenjárásukat. A külügyi államtitkárok június 2-i berlini konzultációján megállapodás született magas szintű vegyesbizottság felállításáról.
"A felek egyetértettek abban, hogy ez az intézményi keret megfelelő és célravezető lehet, ezért a bizottság mihamarabb kezdje meg érdemi működését" - áll a Külügyminisztérium közleményében. A közlés szerint a külügyminiszter és a nagykövet ebből kiindulva összegezte és egyeztette a továbblépés módozatait. Ursula Seiler-Albring jelezte, hogy a bizottság első ülésén a német küldöttséget várhatóan a gazdasági és munkaügyi miniszter vezeti majd, aki a közeljövőben magyarországi látogatást is tervez.
"A felek leszögezték, hogy a vonatkozó szabályokat tiszteletben tartó vállalatok esetében garantálni kell azt, hogy tevékenységüket zavartalanul folytathassák" - zárul a közlemény.