A kormányfő a GKI Gazdaságkutató Rt. konferenciáján elmondta: a 100 lépés programja a gazdaságpolitika fordulata, ahol az adó- és járulékkérdések ismét napirendre kerülnek, és amely a versenyképességet és hatékonyságot állítja központba. A törvényjavaslatról részleteket nem közölt.
Gyurcsány elmondta: a 100 lépés programjával elindul az állam érdemi reformja. A program mögötti filozófia azt jelenti, hogy nincs visszaút az 1990-es évekre jellemző “mindenható államhoz”. Elismerte, hogy az állami funkciók megreformálásába egyik kormány sem mert belevágni az elmúlt 15 évben.
Hangsúlyozta, hogy az egészségügyi és az oktatási reform egyes lépéseiről született már döntés. Példaként említette az egészségügyi biztosítási rendszer átalakítását, amelyet, mint mondta, még politikai ellenfeleik sem támadnak.
A kormányfő elmondta: a 100 lépés programjában megfogalmazott családtámogatás átalakítása szembe megy azzal a rendszerrel, amelyben egy magas jövedelmű szülő gyermeke akár háromszor annyi támogatást kaphat, mint egy minimálbérből élő szülőé.
A szakképzés reformjával olyan rendszert kívánnak kialakítani, amely a gazdasági, munkaerő piaci igényekhez és nem az oktatási igényekhez igazítja a képzést. A 100 lépés programjában meghirdetett reform 2013-ig tart.
Gyurcsány Ferenc a további feladatokról szólva elmondta: ősszel meg kell egyezni a fejlesztő állam tartalmáról, hogy milyen ágazatok fejlesztésére teszi fel a jövőjét az ország, azaz meg kell határozni a középtávú fejlesztő politika prioritásait.