Az ellenzéki képviselő felelőtlen, átgondolatlan és felháborító döntésnek nevezte, hogy a Magyar Energia Hivatal hozzájárult a Mol gázüzletágának részbeni értékesítéséhez.
A kormány döntése nyomán a gáz ára mintegy 35-50 százalékkal emelkedhet a választásokat követően - jelentette ki Balla György. A feltételezett drágulás mértékét a szükséges felújítások és fejlesztések költségeivel, valamint a vételár megtérülésének szempontjával magyarázta.
Szerinte a Magyarországon használt földgáz nagy része importból származik, és 2015-re várhatóan teljes egészében importra fog szorulni az ország. Ugyanakkor a nagynyomású hálózat felújítása, karbantartása elmaradt, és ez szakértői számítások szerint 300-350 milliárd forint kiadással jár majd - tette hozzá.
A hazai termelés csökkenésével új tárolókra és új betáplálási helyre is szükség van, ezen beruházások elvégzése szintén mintegy 300 milliárd forintos költséget tesz majd ki - mondta.
Balla kifejtette, hogy a befektető konzorcium elővásárlási jogot szerzett a szállítási üzletágra is. A teljes tranzakció mintegy 520 milliárd forintba kerül, aminek a megtérülését a befektető minél gyorsabban szeretné viszontlátni - mondta.
Kijelentette: a kormány állításával szemben az értékesítéssel nemhogy nem nőhet a versenyhelyzet a gázüzletágban, hanem teljesen meg fog szűnni, mivel a vevő E.ON Ruhrgas konzorcium domináns szereplője a magyar energiapiacnak. Cáfolta azt is, hogy az E.ON olcsóbb beszerzési árat tudna majd kialkudni.
A nagyobbik ellenzéki párt képviselője javasolta: a kormány a részvényértékesítés helyett haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat annak érdekében, hogy a Mol még állami tulajdonban lévő részvényeiért az állam szerezze meg a Mol gázszállítási és rendszerirányítási üzletágának többségi tulajdonát.