A PM reakciója |
A kormány megtette a szükséges lépéseket ahhoz, hogy tartható legyen az idei 3,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél, és ezekről folyamatosan tájékoztatta az Európai Bizottságot - mondta Pichler Ferenc, a pénzügyminiszter kabinetfőnöke. A költségvetési tartalék összegét a kormányzat 100-ról 160 milliárd forintra emelte, és bejelentette, hogy ebből 125 milliárd forintot biztosan nem, használnak fel. |
A bizottság szokásos napi sajtótájékoztatóján - kérdésre válaszolva - Amelia Torres elmondta, hogy a testület még a nyári szünet előtt, tehát legkésőbb július 20-i ülésén újabb értékelést tesz közzé az ügyben. Lejárt ugyanis az a négy hónapos határidő, amelyet a tagországok pénzügyminiszterei tavasszal adtak Magyarországnak, hogy a deficit leszorítását célzó intézkedések hatása érezhetővé váljék.
A bizottság szoros kapcsolatban volt a magyar kormánnyal az elmúlt hetekben és napokban, és Brüsszelben további információkat kaptak Budapestről arról, hogy a kormány milyen pótlólagos intézkedésekkel igyekszik ellenőrzése alá vonni a deficitet. A szóvivő egyelőre nem nyilatkozott arról, milyennek ítéli a magyar helyzetet.
Emlékeztetett az illetékes arra, hogy Joaquín Almunia pénzügyi biztos legutóbbi sajtótájékoztatóján kommentálta a magyar lépésekkel kapcsolatos várakozásait. Almunia akkor optimistának mondta magát abban a tekintetben, hogy a magyar hatóságok meghozzák a szükséges lépéseket az államháztartási deficit lecsökkentésére az év végére a tervezett 3,6 százalékos GDP-szintre. A biztos akkor azt is jelezte mindazonáltal, hogy kissé meglepve hallotta néhány nappal korábban a magyar adóreformról szóló bejelentéseket.
Az EU-tagállamok pénzügyminiszterei márciusi tanácskozásukon hagyták jóvá az Európai Bizottság Magyarországhoz intézett ajánlásait az államháztartási hiány csökkentésére, s ennek keretében július 8-ig adtak határidőt a magyar hatóságoknak, hogy pótlólagos lépéseket magukban foglaló, hatékony intézkedést hozzanak az idei deficitcél elérésére.
Draskovics Tibor akkori pénzügyminiszter már akkor azt jelezte, az ajánlások nyomán a kormány nem tervez gyökeresen új intézkedéseket, és ezt az unió sem várja. A mostani bizottsági értékelés ősszel visszakerül a pénzügyminiszterek tárgyalóasztalára.