Megszólalt a miniszter a szentendrei Lidl ügyében

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar fogyasztókat meg kell védeni a rossz minőségű árukkal szemben - mondta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter csütörtökön.

Az agrártárca irányítója mindezt annak kapcsán mondta, hogy a Lidl élelmiszer üzletlánc szentendrei áruházában talált szalmonella-gyanús mélyhűtött csirkehúst találtak az ellenőrök.

A miniszter szerint a szentendrei szupermarket működését azért kellett felfüggeszteni, mert az úgynevezett visszaellenőrzésre nem állt rendelkezésre az áru, vagyis az időközben eltűnt.

A miniszter jelezte, hogy a fokozatosság elvét betartva került sor a Lidl áruházának bezárására. A rossz minőségű árut forgalomba hozó kereskedelmi egységeket először figyelmeztetik, ám ha a figyelmeztetés nem használ, akkor az árut levetetik a polcról, azaz kitiltják, ha ezzel sem érnek el eredményt, akkor begyűjtik és megsemmisítik, ha mindez még mindig kevés, akkor az üzletet is bezárják.

A miniszter példaként említette a Szlovákiában és Csehországban gyártott 2,8 százalékos zsírtartalmú tej kitiltását a boltokból, vagy azoknak a német eredetű tojásoknak a bezúzását, amelyek szintén nem feleltek meg az élelmiszerbiztonsági előírások által támasztott követelményeknek.

Gráf ugyanakkor jelezte, hogy a jelenlegi üzletbezáratás mögött nincs "multiellenesség", mivel nem csak külföldi árukat, hanem magyar termékeket is vizsgáltak az ellenőrök egyidejűleg.

A miniszter közölte, hogy amennyiben az árut nem semmisítették meg, ahogyan ez a dokumentumokban szerepel, és az mégis felbukkan az üzletlánc valamely áruházában, úgy büntetőjogi feljelentést tesznek az ügyben.

A Lidl szerint egyértelműen kizárható, hogy folytatódott volna a szentendrei állategészségügyi és élelmiszerellenőrző állomás (ÁÉEÁ) mintavételét követően a mélyfagyasztott csirketermék értékesítése a vásárlóknak.