Nem robbantják fel a sajtóházat a Blahán

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Hírlapkiadó Vállalat egykori székházát nem robbantják: mivel az építtető nem kapott engedélyt a környezetbarátabb robbantásra, a hagyományos módszerrel folyó bontás csak szeptemberben ér véget.

Tíz éve üresen
A Sajtószékház több ingatlan összevonásából alakult ki a II. világháború után. A háború előtt több különálló lakóépület állt itt. A romantikus stílusú homlokzatok valószínűleg megrongálódtak a háborúban, és 1949-ben összevonták a három épületet: a József körút 7. megtarthatta eredeti, műemléki értékű homlokzatát, míg a többi egységes arculatot kapott.     Az épületet az 1940-es években alakították a sajtó házává. Akkoriban kapott helyet ott a Hírlapkiadó Vállalat, de sokáig működött falai között a valamikori Szikra Nyomda is. E formában vált az - akkor még - a Nemzeti Színház uralta tér meghatározó épületévé, szerkesztőségek tucatjainak (Népszabadság, Esti Hírlap stb.) adva otthont hosszú évtizedeken át. A ház az elmúlt másfél évtizedben teljesen kihalt. Több mint tíz éve már, hogy az utolsó, addig ott működő szerkesztőség is elhagyta.
A robbantás körülbelül 40 percre borította volna porfelhőbe a környéket, viszont nem kapott rá engedélyt az építtető. A bontást azonban el kellett kezdeni. Ez a hagyományos módszerrel csak szeptember végére fejeződik be, azután kezdik az építkezést a mínusz négy emelet kiásásával.
   
Az Ablon ingatlanfejlesztő cégcsoport 9 milliárd forintos beruházással, Europeum néven luxus kategóriájú szállodából, irodaházból, illetve kereskedelmi és szolgáltató egységekből álló épületet hoz létre a Blaha Lujza téri volt Sajtószékház helyén. A tervek szerint 2007-re felépülő Europeum összterülete 30.000 négyzetméter lesz, ebből 10.000 szállodaként üzemel majd, míg a
földszinten és az első emeleten kereskedelmi és szolgáltató egységek
kapnak helyet.  A jelenlegi épület körút felőli részén, a műemléki homlokzatot megtartva, 3.500 négyzetméter iroda lesz, s mindehhez mélygarázs is épül. 
       
Az összesen öt részből álló épületegyüttes 2003 óta az Ablon tulajdona. A vállalat a szükséges felméréseket követően döntött úgy, hogy Budapest ezen nagy forgalmú, központi fekvésű területén szállodát, kereskedelmi egységeket, illetve irodákat magába foglaló épületet alakít ki és ad át 2007-ben, Europeum néven.