Sokak hiszik, hogy a vásárlás elfogadható megoldást nyújthat a gyötrő problémákra – írja az MSN Money. A felszínen ez így is van, hiszen magunk kényeztetése a boltokban, üzletekben eléggé ártatlannak tűnik: nem törvénytelen, nem erkölcstelen és nem okoz rákot.
De a hónap végén sokan döbbennek rá, hogy valójában nagy árat fizettek a terápiás shoppingért.
Bár egyes szakértők szerint a világ népességének csupán 2 százaléka szenved kényszeres vásárlásban, a fennmaradó 98 százalék is könnyen talál okot a vásárlásra a napi stressz, a düh vagy frusztráció, esetleg az unalom vélt vagy valós gyógyírjaként.
Nem is beszélve azokról, akik az első bevásárlóközpontba rohannak, ha rossz napjuk volt, vagy (átmenetileg) különlegesnek szeretnék érezni magukat.
Hét egyszerű tipp segíthet abban, hogy ne halmozzunk fel hatalmas adósságokat a terápiás vásárlási rohamok miatt.
Vedd észre a jeleket! Ki kell fejlesztened azt a képességet, hogy észrevedd, ha költésre ingerlő hatások érnek, legyen az egy veszekedés, vagy egy szép nyári nap. Ha tudod, mikor és miért feszít a vásárlási kényszer, legyőznöd is könnyebb.
Válogass a fantáziáid között! Költekezésre ösztönző fantáziáid megvalósítása, például a barátok meghívása egy vacsorára, vagy egy olyan ruha beszerzése, amelyben sztárnak tűnsz a munkahelyeden, igencsak kielégítő lehet, de inkább olyan fantáziákat válassz, amelyek megvalósítása nem kerül semmibe.
Figyelj oda a kis tételekre! A diszkont mítosz szétesik, amint rájössz, hogy sok kicsi sokra megy. Tehát akkor sem jársz jobban, ha olcsón vásárolsz, de sokat. Ha még nem tetted, most kérdezd meg magadtól: miért kell állandóan vennem valamit?
Kényeztesd magad kevesebbért! Próbáld egy állandó havi összegre szorítani azt az összeget, amit saját magadra költesz, így nem keletkeznek hirtelen hatalmas kiadásaid. Tervezz, és tartsd be a büdzsé szabályait.
Kerüld el a vásárlási helyzeteket! Ne menj bevásárlóközpontba, ne rendelj a neten, vagy katalógusból és ne étkezz étteremben, ha nem muszáj. Egyszerűen ne kerülj olyan helyzetbe, hogy költhess.
Helyettesítsd a vásárlást valami mással! A hosszú metró- vagy buszútra vigyél magaddal könyvet, illetve a belvárosi kirakatok előtt haladó utak helyett válaszd a város üzletekkel kevésbé ellátott részeit.
Tartsd szem előtt a céljaidat! Mindig lesz egy újabb rossz nap, veszekedés otthon vagy a munkahelyeden, magány, unalom, stb. De ahelyett, hogy ezekre költenél, inkább gondolj arra, mennyit takarítasz meg, ha nem menekülsz a vásárlásba.