Az elnökhelyettes szerint Magyarország nem ellenzi az európai reformokat, ugyanakkor a konszolidáció és a reformok helyes arányát meg kell találni. Hozzátette: Magyarország érdeke, hogy minél sikeresebben beilleszkedjen az EU kohéziós folyamataiba.
Györkös kifejtette, hogy a brit elnökség periódusa első felében a tagállamokkal történő egyeztetésre helyezi a hangsúlyt, ezt követően várható az érdemi javaslattétel.
Emlékeztetett arra, hogy ez év október 27-28-án informális csúcstalálkozót hív össze a brit elnökség. Györkös Péter kedvezőnek nevezte, hogy a brit elnökség alkalmazza a kötetlenebb tárgyalási formát.
Györkös Péter kifejtette: a 2007-2013. közötti pénzügyi perspektíva elfogadásának késedelme ellenére folyik a végrehajtási rendeletek kidolgozása. Hozzátette: a költségvetés sarokszámai hiányoznak ugyan, ez azonban nem akadályozza az EU-t abban, hogy a végrehajtási rendeleteket előkészítse.
Az elnökhelyettes az európai reformokkal kapcsolatban azt mondta: a lisszaboni folyamat megújítása napirenden van, ennek keretében a tagországoknak, köztük Magyarországnak is el kell készítenie ez év október 15-éig a nemzeti akciótervet.
A reformokat szolgálják az úgynevezett "rutin dossziék", köztük a belső piaci szolgáltatásról szóló irányelv kidolgozása, a munkaidőre vonatkozó szabályozás kialakítása, a vegyi anyagokra vonatkozó direktíva kialakítása.
Györkös szerint a munkaidőre vonatkozó európai szabályozás több tagállam, köztük Magyarország számára is érzékeny kérdés, mert az ügyeleti időt munkaidőnek nyilvánította az Európai Bíróság egyik döntése. Ez különösen az egészségügy finanszírozását érintheti kedvezőtlenül Magyarországon is. Magyarországon különösen nagy gond például az orvosok, nővérek ügyeleti idejének elszámolása. Van egy olyan uniós elképzelés, hogy az ügyeleti időt aktív és inaktív részre bontsák, és így oldják meg a problémát.