Kicsit komolyabban megvizsgálva a piaci folyamatokat, azért árnyaltabb a kép. A devizapiacokon határozott fordulat látszik, legalábbis ami az EUR/USD keresztárfolyamot illeti. A hazai piacon a forint tekintetében nyugodt kereskedés mellett fennmaradt a korábbi trend, a hazai fizetőeszköz tovább erősödik. Az állampapírpiacon is töretlen a trend, míg a részvénypiac egyenesen szárnyal.
Devizapiac. A devizapiacokat – nemzetközi szinten – a jüan felértékelése mozgatta meg jelentősebben. A korábban többször követelt lépést követően a piaci elemzők többféle szcenáriót is felállítottak a várható hatások tekintetében. A felértékelés a liberalizáció felé tett első lépés, ami azonban nem generál olyan jelentős változásokat ami a kínai gazdaságot negatívan érintené, viszont az egész világon emelkedő kamatszinteket idézhet elő. Ez azért lehetséges, mert ha a kínai export drágább lesz, akkor az importőr országok általános árszínvonala is emelkedik.
Ennek következtében a dollár erősödése megállt és nem kizárt, hogy az utóbbi időszak trendje is megfordul. Ennek az oka az, hogy a FED-re nehezedő kamatemelési nyomás ellenére azt látják a piaci szakértők, hogy a magasabb kamatok ellenére sem érdemes az amerikai államkötvényeket vásárolni, mert a gazdasági növekedés a kamatemelésekkel együtt várhatóan gyengülni fog. Most tehát a nemzetközi piacokon a vezető devizák keresztárfolyamainak átrendeződése várható. Mivel ezek a folyamatok kiszámíthatatlanok, ma nem javasoljuk ezen a piacon jelentősebb pozíciók felvállalását, de véleményünk szerint a dollár gyengülésére érdemes kialakítani kisebb volumenű pozíciókat.
A forint az alacsony forgalom melletti kereskedésben szinte változatlan szinteken forgott a bankközi piacon, így ezúttal jelentős eseményekről nem számolhatunk be, de a továbbiakra nézve is a devizapozíciók kialakítását tartjuk követendő stratégiának. Ezek a pozíciók azt jelentik, hogy az euróban denominált instrumentumok vétele ajánlott. Ezek közül is a továbbra is jó teljesítményt nyújtó európai részvényalapok vételét javasoljuk.
Állampapírpiac. Az állampapírpiacon a hozamgörbe hozzávetőleges párhuzamos elmozdulása azt jelentette, hogy az összes lejárati szegmensben csökkentek a hozamok. Ismét jelentős vételi nyomás alatt van a kötvénypiac, hiszen a likviditási helyzet nem változott, a befektetésre váró pénzmennyiség továbbra sem csökkent. A hozamelőnyre játszó befektetők azt tartják szem előtt, hogy a második legmagasabb kamatszinttel rendelkező lengyel kötvények hozamai ma már jóval alacsonyabbak. Ezt erősíti az, hogy a kormányzati lépések – látszólag – jó irányba terelik a makrogazdasági folyamatokat. Azért látszólag, mert a lépések hatása ma még nem érezhető, nem mérhető, de a várakozások szerint jó hatásukat csak a jövő évben fejtik ki.
A korábban jelzett szinteket (6,2 százalék) elérte a három éves szegmens, de az egy éves papírok hozamai még mindig nem estek a célszint alá, így most a orábbi pozíciók tartását javasoljuk.
A hazai piacon is elmondható ez, hiszen a vállalati eredmények az utóbbi években dinamikus növekedést mutattak. A növekedés motorja nálunk is a most már tartósnak mondható általános gazdasági növekedés, illetve az, hogy a hazai vállalatok a nemzetközi piaci viszonyokhoz kiválóan alkalmazkodtak. A BÉT-en szereplő kibocsátók gyorsjelentései még zömében nem jelentek meg, de a Démász, illetve a Richter már közölte a 2005-ös év második negyedévére vonatkozó gazdálkodási adatait. A részletes elemzés helyett csak elégségesnek tartjuk azt, hogy mindkét vállalat a várakozások fölött teljesített, különösen Démász eredménye kiugró.
Az index szárnyalása növekvő forgalom mellett következett be, ami a pozitív eredmény-várakozásoknak köszönhető, de továbbra sem szabad figyelmen kívül hagyni a kockázatokat. Egy gyorsjelentési periódus elején nem érdemes vásárolni részvényeket, mivel az esetleges rossz eredmény azonnali korrekciót válthat ki, míg a jó eredmény nyereség realizálást válthat ki a piaci szereplők körében. Így ma azon részvények tartását javasoljuk, amelyeket a múlt héten vételre ajánlottunk; Démász, Matáv, OTP, AH, Pplast.
Állampapír piac:
állampapírok:
- 1-3 év: tartás, eladás 6,2 százalék alatt
Vállalati kötvények:
- eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények:
- tartás: Démász, Matáv, Otp, AH, Pplast
Befektetési alapok:
ingatlan alapok vétele, európai részvény alapok