Mit várhatunk a kínai valuta felértékelődésétől?

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Folk György (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

A jüan dollártól való függetlenedésével gazdasági láncreakciók indulnak be, melyek közvetlenül vagy áttételesen az amerikai és az európai gazdaságokra, munkaerőpiacokra és fogyasztási cikkeink áraira is hat. Vajon ki nyer, és ki nyel?

Régen várt és a gazdasági élet vezető államai által régen szorgalmazott követelésnek engedett a kínai kormány, amikor július 21-én 2 százalékkal felértékelte a jüant, s ezzel megszűnt az az évtizedes gyakorlat, mely a dollár világpiaci árához rögzítette a kínai valutát. A jüan plusz-mínusz 0,3 százalékos napi árfolyamváltozását engedi a kínai pénzügyminisztérium. A kínai valuta értékét ezeken túl egy vegyes valutakosárhoz is kötik majd, melynek összetétele még nem ismert, de valószínűsíthető a dollár mellett az euró, a japán jen és további ázsiai valuták szereplése is.

A kínai pénzpiac ilyetén nyitása nem a mostani két százalékos felértékelésében mutatkozik majd meg, a globális piac számos szegmensén éreztetni fogja hatását.

Nemzetközi gazdasági szakértők úgy értékelték, hogy a jüan valós piaci értéke negyven százalékkal magasabban van a megállapítottnál. Ehhez képest a két százalékos növekedés elenyésző, de olyan tendenciák felé mutat, melyek végre csökkenthetik a világpiac kiegyensúlyozatlanságát, javítva az európai és amerikai termékek eladhatóságát.

A leértékelt kínai valuta az Egyesült Államokban gyártott termékek árait egyre távolabb taszította a versenyképességtől, miközben a kínai termékek egyre dominánsabb szerephez jutottak világszerte. Továbbá lehetővé tették a kínai termékek olcsóbb értékesítését, ezzel nagyban hozzájárulva az Egyesült Államok 162 milliárd dollárra rúgó kereskedelmi deficitjéhez.

Washington hosszú távon mégis elsősorban abban bízik, képes lesz megállítani és visszafordítani a növekvő munkanélküliséget (2000 közepe óta 3 millió amerikai dolgozó lett munkanélküli), elsősorban a Kínába áttelepített gyárak miatt. „Fura látni hogy a jüan, melynek árfolyama 10-15 éve négy jüan volt egy dollárért, most nyolc jüan egy dollár, miközben a kínai gazdaság a világ egyik leggyorsabban növekvő, és legerősebb gazdasága” - osztja meg kételyeit egy kínai városlakó.

Nyertesek és vesztesek (Oldaltörés)

Az új kínai pénzpolitika vesztesei elsősorban a kínai ruha és textilgyártók, bútorkészítők és egyéb alacsony profitot termelő termékek gyártói, valamint az ezekkel kereskedő nyugati üzletek. A nyertesek elsősorban a kínai turisták, az ausztrál farmerek, és ha a szakértők nem tévednek, az amerikai munkások. Kínai gazdasági elemzők úgy vélik: a magasabb árak ellenére az olcsó és tömeges kínai munkaerő továbbra is megőrzi előnyeit.

Igazi meglepetés a felértékelés Ázsia szerte a hotelek, gyárak és mezőgazdasági munkások számára, melyek így versenyképesebb áron képesek a kínai termékekkel felvenni a versenyt.

A kínai felső középosztály számára pedig az egyéb ázsiai országok termékei és szolgáltatásai válnak elérhetőbbé.

„Az exportőrök mindenképp rosszul járnak a jüan felértékelődésének hatására” – mondta Gao Peikun, a Pekingi Ruházati Export és Import Vállalat elnöke. A cég tavalyi 180 millió dolláros külföldi eladásainak harmadát értékesítette az Egyesült Államokban, melynek csökkenése valószínűsíthető idén. Gao szerint az egyetlen, amit tehetnek, hogy több magas minőségű terméket értékesítenek az alacsony minőségűek helyett.

Külföldön a kínai ruhák, cipők, sporteszközök és egyéb termékek árának emelkedése várható, melyet jó estben nem a fogyasztók fizetnek meg, hanem a profitok csökkenésével kompenzál majd a piac.

A kínai cégek nyugati felvásárlásaira is hatással lesz a pénzügyi liberalizáció, így a mostanában Egyesült Államok szerte nagy port kavart felvásárlási ajánlatra is, melyet a kínai állami olaj offshore cég, a CNOOC tett a második legnagyobb amerikai olajipari vállalat, a Unocal megvételére. „A kínai cégek sikeresebben indulhatnak a nemzetközi pénzpiacon a nagyvállatok felvásárlásáért folytatott küzdelmekben” – figyelmeztet Trevor Cheung a DBS Vickers brókercég stratégiai elemzője.

A folyamat látványossá válását jól példázza a Lenovo kínai számítógépgyártó által felvásárolt IBM személyi számítógép részlegének megvétele, vagy a TCL televízió és mobiltelefon gyártó által megvett Thomson SA tévégyár és a francia Alcatel mobilkészülék gyártó bekebelezése.

Kína és az olaj világpiaci ára (Oldaltörés)

Az olaj világpiaci árára is hatással lehet a jüan felértékelés, ezzel ugyanis olcsóbban jut a kőolajhoz az ázsiai óriás, mely mellesleg a második legnagyobb olajvásárló a földön az Egyesült Államokat követően. Az acél és egyéb nyersanyagok felvásárlásában is előnyre tehet szert Kína, olcsóbban elégítve ki igényeit, miközben például az ausztrálok végre versenyképessé váló búzájukat tudják értékesíteni a pekingi kormánynak.

Növekedést ígér a kínai autógyártás szereplőinek is a drágább jüan. „A kínai gazdaság 9 százalék feletti növekedése, autópiacának bővüléséhez is vezet” – mondja Itaru Koeda, a Japán Autógyártók Szövetségének elnöke. Koeda szerint a jüan felértékelés a kínai autóipar „nemzetköziesedéséhez” vezethet, mely ma még elsősorban a kínai gépjárműigények kielégítésére termel.

A 2008-ban Pekingben tervezett nyári olimpiai játékok előtti befektetéseknek is nagy lendületet adnak a változások.

Kína most határozott lépést tett a nyitott piacgazdaság elvei szerinti működés felé. Ne legyen kételyünk azonban azzal kapcsolatban, hogy a dollár továbbra is a legfontosabb valuta marad a kínai gazdaság motorjában.