A nemzetközi szintű kockázatvállalási hajlandóság továbbra sem csökken, ennek megfelelően a beáramló pénzmennyiség sem mutat alacsonyabb szintet. Sőt talán erősíti a folyamatot, hogy – az egyébként magasnak számító kamatszint mellett – a BoE (Nagy-Britannia jegybankja) kamatvágást hajtott végre a héten. Az ECB továbbra sem változtatott, míg az Egyesült Államokban a kamatemelési periódus folytatását várják az elemzők.
Devizapiac. Az elemzők pesszimizmusával szemben tények állnak; a 25 tagú EU-ban hazánkban a legmagasabb a jegybanki alapkamat, és ezzel együtt az állampapírok hozamai is. A jövőre nézve pedig azt láthatjuk, hogy 100 bázispontos MNB alapkamat-csökkentés várható még 2005-ben.
Ezeket a körülményeket a makrogazdasági feszültségek nem képesek „felülírni”, ezek piacra gyakorolt hatása továbbra is minimális szintű. A makrogazdasági egyenlegek és a növekedés szerkezete tulajdonképpen egészségesek, de erősen függ az európai konjunktúrától. Itt pozitívak a várakozások, hiszen hosszú idő óta jelentősen emelkedtek a menedzser-indexek Európa szerte.
Jól látható, hogy a forint erősödése útjában csak az intervenciós sáv széle állhat, illetve az MNB az itt végrehajtott intervencióval. Ami az intervenciót illeti, azt mondhatjuk, hogy a jegybank már eddig is vásárolta az eurót, amivel viszont csak csökkenteni tudta az erősödés ütemét, de a trendet megtörni nem tudta. Erre abból következtetünk, hogy a jegybanki tartalék közelíti a 15 milliárd eurót. Ez jelentős emelkedés ebben a mutatóban.
A továbbiakban a trend folytatását várjuk, de erősen csökkenő intenzitással. Lassan a forint elérheti a sáv szélét, itt pedig az akkori pillanatnyi helyzet-hangulat határozza meg a további történéseket. Addig amíg tart az erősödés a devizapozíciók kiépítését javasoljuk, mivel innen már nincs jelentős potenciál a további erősödés irányába, viszont a tőkeáramlás fordulása esetén jelentős nyereségre lehet szert tenni.
Állampapírpiac. Az állampapíroknál már a héten is érezhető volt némi lassulás a trendben, de alapvetően a mozgási irány nem változott meg. A hozamok minden futamidő esetében csökkentek, de valódi, értékelhető változást csak az éves lejárati szint alatt tapasztaltunk.
A továbbiakban hasonló mozgásra számítunk; lassú csökkenés a hozamokban és a hozamgörbe ismét vízszintes irányba mozdul el. Ez azt jelenti, hogy a rövid futamidőket érdemes vásárolni, így a múlt heti ajánlásunk nem változott, a már megvett éves, hároméves papírokat éven belüliekre érdemes cserélni.
A Mol a gázüzletág eladásából befolyó pénz beruházási felhasználása szempontjai szerint még emelkedhet, viszont a versenyhivatali eljárás még nem zárult le, ami bizonytalansági tényező az ár tekintetében. A magas olajár mindenképpen extraprofitot hoz a vállalatnak, 60 dollár fölötti szint mindenképpen a további emelkedés irányába hat. A gyógyszeripari cégek a dollár gyengülése és az orosz támogatási rendszer bizonytalanságai miatt inkább csökkenő árakat fog produkálni
Az OTP impozáns tervekkel lepte meg a piacot, de a társaság jelenlegi szerkezete nem alkalmas a továbbiakban a hasonló növekedési ütem fenntartására, itt minden attól függ, hogy a társaság milyen új akvizíciókat képes végrehajtani. Az Mtelekom osztalék alapon árazható, így itt a kilátások nem rosszak, de csak a hosszabb befektetési időhorizontú befektetők számára.
Mindezek alapján azt mondhatjuk, hogy a csütörtöki nagyobb és a pénteki kisebb korrekció után még további növekedés lehetséges a Mol, OTP, Démász, Matáv piacán. Kockázatosabb, ugyanakkor magasabb elvárt hozammal rendelkező a Pannonplast, ahol az új vállalati vezetés jó úton halad a fél-egy éve meghirdetett stratégia mentén. Az eladósodottság jelentősen csökkent, miközben az eredményesség is fokozódik. Hosszú idő után tehát tartós növekedési pályára állhat a társaság.
Állampapír piac:
állampapírok:
- 1-3 év: tartás, eladás 6,2 százalék alatt
Vállalati kötvények:
eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás,
- USA részvények: eladás,
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények:
- tartás: Démász, Matáv, Mol, OTP, Pplast
Befektetési alapok:
ingatlan alapok vétele, európai részvény alapok