Kolber István "kezdeményezze a turizmus hazai jelentőségét, koordinált fejlesztésének lehetőségét megalapozó átfogó szabályozás kidolgozását" - áll az ÁSZ honlapján közzétett jelentésben. Az ÁSZ a dokumentumban az önkormányzati gyógyfürdők helyzetét vizsgálta.
Az állami források felhasználását ellenőrző szervezet szerint "problémát jelent, hogy jelenleg nincs külön turizmusról szóló törvény, hiányzik a turizmus jelentőségét megfogalmazó szabályozás".
Jelenleg nem tisztázott, hogy a fürdőszolgáltatás mennyiben közfeladat, ennek eldöntését a jogalkotó az önkormányzatokra bízta - hívta fel a figyelmet. Az ÁSZ szerint a Széchenyi Terv keretében kidolgozott egészségturizmus tízéves fejlesztési programja, stratégiai céljai szakmailag nem voltak kellően megalapozottak. Így a többi közt nem készült átfogó felmérés a vízkészletekről, a gyógyfürdők állapotáról.
Az ÁSZ hiányolta azt is, hogy jelenleg nem áll rendelkezésre adatbázis a fürdők tulajdonosi és üzemeltetői viszonyairól sem. Az ÁSZ mindezek alapján azt javasolja, hogy a szakminiszter vizsgálja felül az egészségturizmus tízéves fejlesztési programját, és jelölje ki a szakmai fejlesztés irányait.
Az ÁSZ az egészségturizmus, illetve a fürdőágazat fejlesztését - "az állami források tehermentesítésének szándékával" - az úgynevezett PPP-konstrukcióban (a köz- és magánszféra együttműködésében) is lehetségesnek tartja. Az ÁSZ szerint az, hogy Magyarországot az elmúlt évtizedben a világ 15 legnépszerűbb turisztikai célpontjaként tartották számon, összefügg kedvező geotermikus adottságaival. "A hazai hévízkészletek komoly természeti és gazdasági értéket képviselnek, az azokkal való környezettudatos gazdálkodás fontos nemzeti érdek" - hívja fel a figyelmet e terület fontosságára az ÁSZ.
Az ÁSZ a turizmus átfogó szabályozását javasolja
Utolsó frissítés:
Egy átfogó idegenforgalmi szabályozás megalkotását javasolja a regionális fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszternek az Állami Számvevőszék (ÁSZ).