Eladtak magyar papírjaikból a külföldi befektetők

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Folytatódott a biztosítók és nyugdíjpénztárak több éve tartó folyamatos értékpapír-állományának növekedése - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn közzétett második negyedévi jelentéséből. Eközben csökkent a külföldi befektetők kezében lévő állampapírok és részvények aránya.

A növekedés hatásaként a piacon levő állampapírok több mint egy negyede a biztosítók és nyugdíjpénztárak tulajdonába került. A külföldiek ezúttal csökkentették állampapír-állományukat, miközben a lakossági befektetők állománya és súlya is tovább mérséklődött. Az előző három negyedévhez hasonlóan, a második negyedév során valamennyi szektor árfolyamnyereséget ért el az állampapír-piaci portfolióján.

A közlemény szerint a tőzsdei részvények esetében a nem pénzügyi vállalatok vásárlóként, a többi szektor nettó eladóként szerepelt. Befektetési jegy portfoliójukon a legnagyobb árfolyamnyereséget a háztartások, a háztartásokat segítő non-profit intézmények, illetve a biztosítók és nyugdíjpénztárak érték el, míg a nem pénzügyi vállalatok szenvedték el ebben a negyedévben a legnagyobb árfolyamveszteséget.

Az állampapírok állománya piaci értéken számolva 2,7 százalékkal 9490,5 milliárd forintra emelkedett az első negyedévi 9244 milliárd forintról. A növekedést az államkötvények állományának 7,6 százalékpontos emelkedése eredményezte - közölte az MNB.

A második negyedévben 13,1 milliárd forinttal csökkent a háztartások tulajdonában lévő állampapírok piaci értéke, ami kizárólag a lakossági befektetők tényleges eladásának tulajdonítható, hiszen a szektor a portfolióján 5,2 milliárd forint árfolyam-nyereséget ért el. A lakosság birtokában lévő államkötvény-állomány 11,9 milliárd forintos mérséklődése mellett a szektor tulajdonában levő rövid lejáratú állampapírok piaci értéken számított állomány csaknem változatlan maradt, míg az első negyedévben 61,3 milliárd forinttal csökkent.

A külföldi befektetők nettó állampapír-eladók voltak, 44,3 milliárd forint értékben. Emellett portfoliójukon 36,8 milliárd forint nagyságú árfolyam-nyereséget értek el, szemben az első negyedévben az állampapír-vásárlásból származó 36,1 milliárd forintos nyereséggel. A szektor súlya a forgalomban lévő összes állampapír-állományban a második negyedév végére 28,9 százalékról 28 százalékra csökkent.

A pénzügyi vállalatok tulajdonában lévő állomány árfolyamértéken 278,8 milliárd forinttal nőtt a második negyedévben. A szektor állampapír-befektetései a 66,1 milliárd forintnyi árfolyamnyereség következtében is emelkedtek, ugyanakkor a szektor tulajdonában lévő állomány jelentős gyarapodásának fő oka az volt, hogy a pénzügyi vállalatok 212,8 milliárd forint értékű nettó vásárlást hajtottak végre. A pénzügyi vállalatok állampapír-piaci súlya így 55 százalékról 55,6 százalékra nőtt.

Az államháztartás részesedése, illetve az államháztartás tulajdonában lévő állampapírok piaci értéken számított állománya - a szektor 5,5 milliárd forint értékű nettó vásárlása miatt - kismértékben emelkedett az elmúlt három hónap folyamán.

A tőzsdei részvények piaci értéke a március végi 5926,8 milliárd forintról 6307,7 milliárd forintra nőtt, ami 380 milliárd forintos, azaz 6,4 százalékos emelkedés az első negyedévhez képest. A jegybank szerint ez csaknem teljesen az árfolyam emelkedés következménye volt, ami 380,9 milliárd forintot tett ki.

A külföldi befektetők a második negyedévben az előző negyedévvel szemben nettó részvényeladók voltak, 15 milliárd forint értékben, és 270,3 milliárd forint árfolyamnyereség keletkezett a portfoliójukon. A külföldiek részvényállománya 255,3 milliárd forinttal emelkedett, részesedésük azonban 0,7 százalékponttal 77,6 százalékra csökkent.

A háztartások az egy évvel korábbi 33 milliárd forintos árfolyamnyereséggel szemben a második negyedévben 13,2 milliárd forint árfolyamnyereséget könyvelhettek el, részvényállományuk 0,6 százalékponttal emelkedett. Június végén a tőzsdei részvények 3,7 százaléka volt a háztartások tulajdonában.

A pénzügyi vállalatok ismét nettó eladók voltak a részvénypiacon, összességében az előző negyedévivel pontosan megegyező 13,9 milliárd forint értékben. Ezzel párhuzamosan a márciusi 55,4 milliárd forint árfolyamnyereséggel szemben júniusig 23,1 milliárd forint árfolyamnyereségük keletkezett. Tőzsdei állományuk összesen 9,2 milliárd forinttal nőtt, a szektor részesedése az első negyedévben 0,1 százalékponttal, 6 százalékra mérséklődött.