A hallgatók bevételeinek harmadát a diákhitel adja

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A diákhitel a TÁRKI közelmúltbeli felmérése szerint a tavalyi tanévben a hitellehetőséggel élő diákok bevételeinek mintegy 30 százalékát adta, s részaránya - a felvehető összeg havi legfeljebb 25 ezerről 30 ezer forintra emelésének köszönhetően - mintegy 35 százalékra nő majd - mondta Csillag Tamás, a Diákhitel Központ Rt. (DK) vezérigazgatója csütörtöki budapesti évnyitó sajtótájékoztatóján.

Csillag Tamás szerint a hallgatói hitelrendszer megfelelően teljesíti társadalmi küldetését: esélyt biztosít a felsőoktatásban való részvételre, függetlenül az egyén, illetve családja anyagi helyzetétől. Ezt támasztja alá a TÁRKI reprezentatív felmérése is, amely szerint az alacsonyabb jövedelmű családok gyermekei jóval nagyobb arányban vették fel a diákhitelt - azon belül is az elérhető legmagasabb összeget -, mint a jómódú családokban élő társaik.

A hitelt a diákok elsősorban megélhetési költségeik finanszírozására veszik fel. Magyarországon ma egy egyetemista illetve főiskolás a felmérés szerint havonta 70 ezer forintot költ. A hitelfelvevők nagy része első generációs diplomás lesz. A megkérdezettek 26 százaléka úgy nyilatkozott, hogy tanulmányait nem tudta volna befejezni a hallgatói hitel nélkül, ami a teljes ügyfélkört alapul véve közel 50 ezer hallgatót jelent.   

A társaság a 2004/2005-ös tanévben több mint 106 ezer diáknak folyósított fejenként átlagosan 213 ezer forintot. A maximális hitelösszeg felemelése és a korábbinál is élénkebb érdeklődés miatt a vezérigazgató arra számít, hogy a folyósított hitelösszeg a mostani tanévben várhatóan emelkedni fog. A DK 2005-re 25 milliárd forintos kihelyezést tervezett, ebből az első félévben 12 milliárd forint valósult meg. Az ügyfélszám évente átlagosan 25 ezerrel nő.

Az rt. által kihelyezett hitelek állománya 2005. június végén megközelítette a 85 milliárd forintot, az ügyfelek száma pedig - a már törlesztőket is beleértve - a 183 ezret. Június végén már több mint 54 ezren törlesztettek, számuk - az új végzősökkel - az év végére mintegy 80 ezerre nő. A hitelfelvevők június végéig már több mint 6,5 milliárd forintot fizettek vissza. A vezérigazgató szerint a törlesztési fegyelem kiváló. 

A forrásszerzés több lábon áll - a DK elsősorban kötvénykibocsátással jut forráshoz, emellett ősztől rendelkezésére áll az Európai Beruházási Bank (EIB) 100 millió eurós hitelkerete és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) állami árfolyamgaranciát élvező hitele is -, ami elősegíti a kedvező forrásköltségek elérését - mondta Csillag Tamás.    

A diákhitel kamata az előző tanévben alkalmazott évi 11,95 százalékról a most induló tanév őszi szemeszterére 11,25 százalékra mérséklődött, a havi hitelmaximum 30 ezer forintra emelésével pedig a korábbi 125 ezer forinttal szemben most már félévente akár 150 ezer forint összegű kölcsönhöz is juthatnak a felsőoktatásban tanulók.
 
A diákhitel a legkedvezőbb szabadon felhasználható forinthitel - emlékeztetett a vezérigazgató -, amely az előző tanévben átlagosan 3,7-18,3 százalékponttal volt olcsóbb, mint bármely egyéb lakossági forinthitel.
 
A sajtótájékoztatón Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke elmondta: a hallgatói hitelezés szerintük is betölti hivatását. A HÖOK szorgalmazza, hogy a doktorandusok is vehessenek fel diákhitelt, nem támogatják ugyanakkor, hogy a költségtérítéses képzésben részt vevők nagyobb hitelt vehessenek fel, mert ez megbonthatná a kockázati közösséget.