Sok a hamis jövedelemigazolás

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az év első hét hónapjában jelentősen nőtt az adóhatóság által tett büntetőfeljelentések száma. Elszaporodtak az olyan adócsalások, amikor az adózó a végrehajtást ingóságának vagy ingatlanának értékesítésével akadályozta. Nőtt a közokirat-hamisítások száma: többnyire hamis jövedelemigazolásokkal próbáltak az adózók banki kölcsönhöz jutni.

Az év első hét hónapjában az állami adóhatóság szakemberei 736 esetben tettek büntetőfeljelentést bűncselekmény gyanúja miatt a nyomozó hatóságoknál - írja a Világgazdaság.

Az elmúlt év hasonló időszakában ez a szám még az ötszázat sem érte el, vagyis egy év alatt több mint 50 százalékos volt a növekedés. A feljelentésekben szereplő bűncselekmények száma pedig az ezret is meghaladta – tudta meg a lap az APEH-tól. Ami a bűncselekmények elkövetési értékét illeti, az rendkívül változó: a kisebbek mellett milliárdos értékűek is akadnak.

A büntetőfeljelentések többsége az általános forgalmi adót érintette, de több kapcsolódott a személyi jövedelemadóhoz is. Még mindig gyakoriak a fiktív számlakibocsátások, illetve az ezen bizonylatokra alapítottan gyakorolt adólevonási jog az áfában.

Az utóbbi időszakban gyakran tett az adóhatóság feljelentést az adócsalásnak egy különös, végrehajtással kapcsolatos fajtája miatt is. Ezekben az esetekben az adós a végrehajtási eljárást különböző cselekményekkel – így például ingó, illetve ingatlan vagyon értékesítésével – akadályozta, illetve késleltette adótartozásának behajtását.

Ugyancsak nőtt a közokirat-hamisítások száma: itt legtöbbször arról volt szó, hogy az adózók hamis jövedelemigazolásokat nyújtottak be a pénzintézetekhez kölcsön igényléséhez - tette hozzá a lap.