Az elemzők augusztusra 3,8 százalék körüli 12 havi inflációt vártak. Augusztusban a szezonálisan kiigazított "alapdrágulás" (maginfláció) 0,3 százalék volt, 2004 augusztusához viszonyítva pedig 1,7 százalék.
Az első nyolc hónapban 3,7 százalékkal emelkedtek az árak a tavaly január-augusztusi szinthez képest. A fogyasztói árak az idén júliusban nem változtak az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.
A KSH szerint augusztusban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 2 százalékkal csökkentek. Esett az ára 15,8 százalékkal az idényáras élelmiszereknek, 0,9 százalékkal a sertészsiradéknak, 0,4 százalékkal a tojásnak. Ezzel szemben nőtt 1,1 százalékkal a baromfihús és az étolaj, 1 százalékkal a cukor és 0,5 százalékkal a tej ára.
Árcsökkenést mértek a szeszes italok, dohányáruk, a ruházkodási cikkek illetve a tartós fogyasztási cikkek körében. A szolgáltatások átlagot meghaladó, 5,3 százalékos áremelkedésén belül a szerencsejáték 16, a helyi tömegközlekedés 14, a szemétszállítás és a csatornadíj egyaránt 12 százalékkal drágult. A legnagyobb mértékben a háztartási energia drágult, 5,9 százalékkal, ezen belül a palackos gáz 8,7 százalékkal, az elektromos energia 6,9 százalékkal.
A forint enyhén erősödött az euróval szemben kedden reggel a bankközi devizapiacon a vártnál kissé kedvezőbb augusztusi inflációs adat, valamint a zloty reggeli lendülete nyomán. Az eurót nyitáskor 244,70/80 forinton jegyezték, majd a kereskedés első félórájában 244,55/65 forintig gyengült az uniós valuta. A forint 13,32 százalékon állt nyitáskor a +/-15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán. A kereskedők várakozása szerint az euró kurzusa továbbra is a 244-245 forint közötti sávban marad.
Az inflációs görbe szeptemberben kissé felfelé mozdulhat, várhatóan 3,7-3,9 százalék közé az augusztusi 3,6 százalék után - mondták az MTI által megkérdezett elemzők, akik 25-50 bázispontos kamatcsökkentésre számítanak ebben a hónapban.
"Kissé magasabb, 3,8 százalékos inflációt vártam augusztusra, de az élelmiszerek erőteljes árcsökkenése és a tartós fogyasztási cikkek árainak folyamatos mérséklése mellett az üzemanyagárak emelkedése nem dobta meg az inflációt" - mondta Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint ennél is fontosabb, hogy a maginfláció továbbra is alacsony szinten, éves összehasonlításban 1,7 százalékon áll.
Az elemző szerint az új inflációs adat a jegybank számára nem adott olyan új információt, amely miatt változtatna eddigi folyamatosan csökkentő kamatpolitikáján.