A Pénzügyminisztérium előző napi közleménye szerint az Eurostat képviselői Budapesten jártak a héten, és egyeztetés történt arról, hogy 2004-ben, illetve 2005-ben az eredményszemléletű mérlegben milyen tételeket hová kell elszámolni.
A Dresdner csoport londoni befektetési érdekeltsége, a Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) – a City egyik legnagyobb, napi európai feltörekvő piaci helyzetjelentéseket közlő háza – pénteki térségi jelentésében úgy számolt, hogy mivel jelentős építési beruházásokról van szó, az autópálya-építéssel kapcsolatos esetleges kedvezőtlen Eurostat-döntés a GDP-érték akár 1,3 százalékának megfelelő mértékben is növelheti az idei államháztartási hiányt.
Ez nemcsak az idei magyar deficitet emelné 6 százalék közelébe, de valószínűleg érintené az előző évek költségvetési teljesítményeit, és kedvezőtlen hatással lenne a középtávú költségvetési kilátásokra is, hiszen további, PPP-konstrukcióban megvalósuló autópálya-építkezések szerepelnek a tervekben, áll a DrKW pénteki londoni kommentárjában.
A cég szerint ezért az Eurostat esetleges kedvezőtlen döntése gyakorlatilag teljesíthetetlenné tenné a kormány 2010-es eurócsatlakozási célkitűzését.
A Dresdner elemzői szerint emellett annak a kísérletnek a hivatalos elutasítása, hogy a kormány kivegye az autópálya-építési költségeket az államháztartásból, a magyar konstrukciókban tőkét tartó befektetők hangulatát is sújtaná, ami rövid távon eladási hullámot gerjeszthet.
Az elemzés szerint az ügyet övező bizonytalanság "mindenképpen megerősíti a magyar költségvetési helyzettel kapcsolatos, gyakran hangoztatott aggályainkat". A DrkW szerint az elmúlt hónapok vártnál jobb költségvetési számai ellenére a cég továbbra is úgy tartja, hogy az alapvető költségvetési reformok hiánya egyre valószínűbbé teszi a magyar euróövezeti csatlakozás késedelmét 2012-2013-ig, függetlenül attól, hogy végül milyen döntésre jut az Eurostat.
A héten a világ legnagyobb hitelminősítője, a Standard & Poor's vezető elemzői a cég londoni térségi szakkonferenciáján szintén "nagyon optimistának" minősítették a 2010-es magyar euróövezeti csatlakozási céldátumot, de hozzátették, hogy valamelyes késedelem még nem gyakorol automatikusan lefelé ható nyomást Magyarország szuverén adóskockázati besorolására.