A kutató hangsúlyozta, hogy a jelenlegi patthelyzet a lehető legrosszabb következményekkel jár: gyengül az euró és bizonytalanság uralkodik a tőzsdéken. "Ma csak annyit lehet mondani, hogy van egy rövid távú, bizonytalanságon alapuló válságos helyzet, ám elképzelhető mind Németország, mind az EU, illetve a magyar gazdaság számára is kedvező megoldás" - mondta Rácz Margit. Ilyen megoldásként említette a biztonságot jelentő nagykoalíció létrejöttét. Rácz Margit problémának nevezte, hogy olyan baloldali párt alakult Németországban, amely marxista alapokon akar szociális jólétet teremteni. "Olyan helyzetben, amikor éppen a szociális ellátórendszer szűkítése zajlik" - hívta fel a figyelmet.
A nagykoalíciót illetően kifejtette: a CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD-nek nagyon hasonló reformjavaslatai vannak. "Kialakulhatna a politikai többség egy olyan időszakban, amikor nagyon nehéz reformfolyamatot kell Németországban végrehajtani, ami a bevételi oldalon adócsökkentést, a kiadásin pedig a nyugdíj-, és az egészségügyi-rendszer fokozatos magánosítását jelenti" - mondta. Egy ilyen megoldás Rácz Margit szerint semmilyen drasztikus változást nem jelentene sem az uniós együttműködésre, sem a magyar gazdaságra nézve. "Kialakultak olyan német álláspontok, amelyek a nagykoalíció esetén várhatóan nem változnának" - tette hozzá.
Rácz Margit emlékeztetett, hogy egyebek között a német álláspont miatt sem sikerült az EU 2007-2013 közötti költségvetéséről megállapodni. "Az lenne a jó, ha olyan német kormány kerülne hatalomra, amely világos álláspontot képvisel és kompromisszum-kész, ez pedig leginkább a nagykoalíció lenne" - hangsúlyozta a kutató.
Törökország EU-csatlakozásának kérdései a nagykoalíció esetén is problémát okoznának, mert a két párt éppen ellenkező álláspontot képvisel a témával kapcsolatban. "Feltétlenül meg fognak egyezni azonban, ha négy évig ez a koalíció lesz hatalmon" - mondta. "Olyan kormánypolitika megfogalmazására van szükség, amely belátható időn belül elindít egy beruházás-alapú, modernizációs, fenntartható növekedést Németországban, amelynek viszont feltétele a stabilitás" - fogalmazott a kutató. Egy ilyen megoldás Magyarország számára is kedvező lenne, ellenkező esetben azonban Rácz Margit szerint újra kellene gondolni a magyar gazdasági stratégiát. Végezetül a kutató arra hívta fel a figyelmet, hogy a héten sorra kerülő drezdai választás eredménye "átszínezheti a képet, így korai végső következtetést levonni".