A szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy Európában nincs egy elismert, központi testület, amely figyelné a gyógyszerek hamisítását, és javaslatokat dolgozna ki a folyamat megakadályozására. A konferencia egyik legfontosabb célkitűzése, hogy kidolgozzák a készítmények nyomon követésének, a terjesztés megakadályozásának, a páciensek védelmének alapelveit.
A sokszor szervezett bűnözés keretében terjesztett készítmények jelenleg az európai gyógyszerpiac 10 százalékát teszik ki, míg 10 évvel ezelőtt a hamisítás gyakorlatilag a nullával volt egyenlő. A világ más részein ennél sokkal rosszabb a helyzet: Oroszországban 20, Mexikóban 40, Nigériában pedig akár a 80 százalékot is eléri a hamisított készítmények aránya az Európa Tanács és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint.
Az utánzatok kívülről legtöbbször ugyanúgy néznek ki, mint az eredeti készítmények, ezért nehéz megkülönböztetni őket. Nagy veszélyt rejt magában az internetes értékesítés is, az Egyesült Államok Számvevőszékének 2004-ben elvégzett felmérése szerint az Egyesült Államokon, illetve Kanadán kívül az interneten keresztül megrendelt 21 gyógyszerből négy hamisított volt.
Terjed a gyógyszerhamisítás Európában
Utolsó frissítés:
Európában terjed a Viagra, az antibiotikumok, az inzulin és más gyógyszerek hamisítása, ami elsősorban a határokon átnyúló együttműködés hiányosságaira vezethető vissza - állapították meg az Európa Tanács Strasbourgban zajló három napos konferenciáján. Európa legfőbb emberi jogi testületének ülésén kormányzati szakemberek, törvényhozók, orvosok, gyógyszerészek vettek részt Európából és az Egyesült Államokból.