Az Európa Tanács két veszélyes világgazdasági elemet lát

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világgazdaságban a magas és nagyon változékony olajár, valamint az amerikai költségvetés hihetetlen eladósodása jelenti a két legveszélyesebb tendenciát - mondta Szalay Gábor SZDSZ-es képviselő szerdán Strasbourgban, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésén napirendre tűzött, az OECD (a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) és a világgazdaság helyzetét elemző jelentés fő elemeit ismertetve.

Az alapvetően az emberi jogokkal és a demokratikus intézményrendszer működésével foglalkozó nemzetközi testület időnként saját "profiljától" távolabb álló témákat is napirendjére tűz: így került a mostani ülésszakra ez a dokumentum. Szalay - aki a liberális frakció vezérszónoka ebben a témában - elmondta: a világban bonyolult és ellentmondásos fejlődés tapasztalható, hiszen miközben a gazdaság egyes régiókban gyorsan fejlődik, másutt jóval lassabb ez a folyamat, s ráadásul ahol jobb a fejlődés (főként egyes ázsiai és dél-amerikai országokban), ott ez a természeti erőforrások és az energiahordozók gyorsított kimerítésével történik. Egyben úgy vélte, hogy a vallási köntösbe bújtatott terrorizmus mögött is a szegénység-gazdagság ellentéte található.

Ami a jelentés által meghatározott két fő veszélyt illeti, Szalay szerint az olajárak szintje és változékonysága nem csak azért káros, mert visszafogja a gazdasági növekedést, hanem mert növeli a munkanélküliséget és az inflációt is. Ami pedig az amerikai hiányt illeti, a magyar képviselő úgy fogalmazott: borzasztó, s hihetetlen feszültségeket kelt, hogy a világgazdaság motorja, az Egyesült Államok saját fogyasztását más országok hiteleiből fedezi, eladósodik, ráadásul más, kisebb országok kárára.

Az európa tanácsi jelentés emellett foglalkozik az OECD esetleges reformjának lehetőségével. Ez a szervezet jelenleg 30 országból (köztük Magyarországból) áll, s a legfejlettebb - főként európai - államokat tömöríti. A jelentés készítői szerint érdemes lenne egyfajta területi kiegyenlítődést, regionális kiegyensúlyozást elérni, azaz felvenni a leggyorsabban fejlődő harmadik világbeli országokat, például Kínát, Brazíliát, Indiát. Szalay a liberálisok véleményét tolmácsolva leszögezte: ők ezzel nem értenek egyet, szerintük ugyanis az OECD értékközösség. Így azután a bővítés során az azonos értékrendet, gondolkodást követő országokat kellene bevenni, s ennek a feltételnek a balti államok, vagy Ciprus, Málta sokkal jobban megfelel - mondta Szalay Gábor.

A vitában a migrációval, a menekültügyi kérdésekkel foglalkozó bizottság véleményét egy másik SZDSZ-es képviselő, Braun Márton tolmácsolta. Ő azt hangsúlyozta, hogy az OECD nagyon fontos szerepet játszik a migráció és a gazdaság, valamint a munkaerőpiac összekapcsolásában, hiszen például összegzi az egyes tagállamok tapasztalatait a legjobb gyakorlat kialakítása érdekében. Mint mondta, jelenleg 24,6 millió külföldi nemzetiségű él az európai országokban (ez az összlakosság 4,5 százaléka), s több mint 1 millió bevándorló érkezik évente a kontinensre. Braun szerint a gazdasági migráció egyre inkább egy lehetőség arra, hogy az országok versenyképesek tudjanak maradni a hazai munkaerőpiaci rések betömésével.