Több tagország is kozmetikázza a büdzsét

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az EU-tagállamok kormányai kereskedelmi bankoktól kérnek tanácsokat költségvetési hiányaik mértékének álcázására – mondta az unió pénzügyi biztosa.

Egyes magánbankok a különböző kormányoknak ugyanazokat a költségvetési trükköket ajánlják – mondta Joaquín Almunia a londoni Financial Timesban csütörtökön megjelent nyilatkozatában – konkrét bankok és tagországok megnevezése nélkül.

A brüsszeli biztos közölte: az eddiginél több uniós tisztviselőt állított rá erre a jelenségre, megpróbálva lépést tartani azokkal a bonyolult módszerekkel, amelyekkel a tagállamok igyekeznek kisebbre mesterkedni a deficiteket.

Almunia azért hozzátette: az elmúlt évben jelentős előrelépés történt egyes tagországok költségvetésének tisztázásában, miután kiderült, hogy Görögország 1998 óta minden évben hamis deficitadatokat terjesztett be.

Görögországot ezért az eljárásért már a nemzetközi hitelminősítő ipar megbüntette. Tavaly decemberben a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő a korábbi évek makrohiányainak jelentős meghamisítására hivatkozva "A plusz"-ról "A"-ra vette vissza az euróövezeti tagország hosszú futamú szuverén adósságának osztályzatát, és más EU-kormányokat is adósminősítésük rontásával fenyegetett meg, ha a stabilitási paktum követelmények teljesítése végett manipulálják makrojelentéseiket.

A machinációk sok esetben a magán- és a közszféra közös beruházásaiban (PPP) történnek – mondta Almunia. Szerinte ezek ugyan törvényes műveletek, viszont nem lehet őket deficitcsökkentő intézkedéseknek tekinteni.

Az EU 25 tagállamából 12 lépi át a GDP-érték 3 százalékában megszabott felső deficithatárt az államháztartásban, közte a négy legnagyobb gazdaság: Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország. Almunia részletek nélkül azt mondta: a következő hónapokban a módosított stabilitási paktumot fogja alkalmazni, hogy rászorítsa a deficithatárt átlépő országokat a szabályok betartására.

E feladat központi eleme megbízható adatok begyűjtése, ami az elmúlt években "problémás volt Görögország, Portugália és Olaszország esetében".