Az európai uniós tagországok pénzügyminisztereinek keddi találkozóján Almunia tájékoztatást adott a minisztereknek arról, hogy a bizottság Magyarországgal kapcsolatban "új információkhoz jutott", és emiatt készül júliusban kiadott állásfoglalásának felülvizsgálatára.
Az államháztartási hiány növelésével kapcsolatban csupán annyit jegyzett meg: az unió statisztikai hivatala jelezte a magyar hatóságoknak, hogy az autópálya-építés költségei beleszámítanak a hiányba, "és a magyarok ezt elfogadták".
Ez utóbbi tényt megerősítette Veres János magyar pénzügyminiszter is, aki sajtótájékoztatóján leszögezte: az Eurostat álláspontját a kormány át is vezette automatikusan az idei költségvetésbe. "Nem vitatkoztunk az Eurostattal, mert ez olyan vita, amelyben úgysem tudtunk volna nyerni" - mondta.
A miniszter egyelőre nem kívánt állást foglalni arról, milyen magyar lépések követhetik az Európai Bizottság jövő hétre jelzett újabb helyzetértékelését, illetve a novemberben várható EU-miniszteri ajánlásokat.
Azt azonban jelezte, hogy a kormány az államháztartási hiány jövőre tervezett 1,4 százalékos csökkentését a lehetséges legmagasabb értékű mérséklésnek ítéli, mert ennél magasabb visszafogás a kelleténél nagyobb mértékben korlátozná a növekedést.
"Mi felzárkózni akarunk az Európai Unióhoz, nem pedig lassú növekedést elérni" - szögezte le Veres az ülésen történetekről beszámolva. Létezik olyan gazdaságpolitikai pálya, amelynek mentén a 2008-ra tervezett hiánycélt továbbra is el lehet érni - fűzte hozzá.
A magyar deficit ügyéhez a jelenlévők közül senki nem szólt hozzá, de a tanács margóján a magyar miniszter több kollégájával megbeszélést folytatott a helyzetről. Felszólalt a miniszterek előtt az ülés előkészítésével foglalatoskodó, de önálló - szintén a tagországok képviselőiből álló - uniós testület vezetője, Caio Koch-Weser is, aki - Veres János beszámolója szerint - megerősítette, hogy az idei változást egyszeri intézkedések statisztikai átsorolása okozta, és fontosnak tartotta, hogy Magyarország a továbbiakban az Eurostat álláspontjának megfelelően jár el.
Nem hivatalos forrás szerint jóllehet hivatalosan nem foglalnak állást, a tagországok körében "senki nem örül a helyzetnek". Koch-Weser később sajnálatosnak minősítette a magyar helyzetet, és úgy vélte, a 2010-es euróbevezetést Magyarországnak alighanem el kell halasztania.
Koch-Weser szerint felvetődhet szerinte később annak az uniós eshetőségnek a megfontolása is, hogy csökkentik az országnak járó uniós támogatásokat. Ez utóbbival kapcsolatban Veres János leszögezte: ezzel a lehetőséggel nem számol.