Ez nem támogatás, hanem partnerség. Az unió tíz új tagországának összesen egymilliárd svájci frankot biztosítunk a felzárkózás segítésére, ami az EU elosztási kulcsával számolva 133 milliót jelent Magyarország számára - jelentette ki Micheline Calmy-Rey, miután a magyar külügyminiszterrel tárgyalt.
"Svájc nem EU-tagország, de van Európa-politikája és igen aktív a kontinens keleti részén, a Balkánon és az Ukrajnához fűződő kapcsolatokban" - hangsúlyozta Micheline Calmy-Rey, aki többek között Schengent, a megtakarítások adóterhének ügyét, valamint a villamosenergia-tranzit kérdését emelte ki a Svájc és az EU közötti együttműködés területei közül.
Hozzátette: Svájc mielőbb le akarja zárni azokat a tárgyalásokat az EU-val, amelyek azt célozzák, hogy anyagilag is hozzájáruljon az unió régi és új tagállamai közötti fejlettségi különbségek csökkentéséhez.
Micheline Calmy-Rey kitért arra, hogy Svájcban az elmúlt hónapban népszavazáson döntöttek arról, hogy az EU új tagországainak munkavállalói előtt is megnyitják az ország munkaerőpiacát. Svájc ennek alapján 2006-tól fokozatosan növekvő kontingenseket fog nyitni a tizek számára, 2011-től pedig megszűnnek a jelenleg érvényben lévő korlátozások.
Somogyi Ferenc kiemelte: jól fejlődnek a magyar-svájci gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok és figyelemre méltó mértékű a svájci tőke magyarországi jelenléte. (Svájc a nyolcadik legnagyobb befektető Magyarországon.)
Mint elhangzott, Svájcban jelenleg 3500 magyar él, az 1956-ös forradalom és szabadságharc utáni időszakban mintegy 13 ezer magyar menekültet fogadott be a semleges ország.