Jukosz: amerikai részvényesek pere a visszaállamosítás miatt

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Jukosz orosz olajcég amerikai részvényeseinek egy csoportja polgári pert indított egy washingtoni bíróságon az orosz állam és egy sor orosz vállalat ellen, azzal gyanúsítva őket, hogy összeesküdtek a Jukosz visszaállamosítására tulajdonosainak kártalanítása nélkül - jelentették orosz hírközlő eszközök a Financial Times című brit lapra hivatkozva.

A kereset szerint az alperesek, köztük a félállami Gazprom monopólium és az állami Rosznyeft olajcég megsértették az értékpapírok forgalmát szabályozó amerikai törvényt, mivel hamisan bizonygatták a nyilvánosságnak, hogy a Kreml nem szándékozik visszaállamosítani a Jukoszt.

A Jukosz főegysége, a Juganszknyeftegaz tavaly decemberben a Rosznyeft kezébe került egy strómancég közbejöttével, egy jogilag vitatott moszkvai kényszerárverésen. A Juganszkot a Jukoszra kirótt csillagászati, 28 milliárd dolláros adóhátralék egy része fejében verték dobra az orosz végrehajtók.

A felperesek - a Jukosz amerikai letéti jegyeinek (ADR) 12 birtokosa, akik 3 millió dollárt vesztettek a Juganszk elhódítása miatt - úgy vélik, hogy a per precedenst teremthet, megállapítva az orosz kormány és az olajmenedzserek felelősségét az amerikai törvények által védett részvényesek jogainak megsértésében. A Gazprom és a Rosznyeft igazgatótanácsában az orosz elnöki adminisztráció több vezetője és jónéhány miniszter ül.

A felperesek ügyvédje, Thomas Johnson megjegyezte, hogy a per egyben figyelmeztetés négy beruházási bank, az ABN Amro, a JP Morgan Chase, a Morgan Stanely és a Dresdner Kleinwort Wasserstein számára, amelyek a múlt hónapban 7,5 milliárd dollárt adtak kölcsön a Rosznyeftnek. Johnson lopott vagyonnak minősítette a Rosznyeft kezébe átment Juganszkot, és kifejezte reményét, hogy per megkérdőjelezi a Rosznyeft jogcímét erre a vagyonra.

Johnson elismerte, hogy ügyvédi irodájának, a washingtoni Covington and Burlingetnek a Jukosz főrészvényese, a Menatep Csoport fizet, de jelezte: csakis ügyfeleinek tartozik kötelezettségekkel. A per egybeesik Mihail Hodorkovszkij volt Jukosz-vezér letartóztatásának második évfordulójával. Hodorkovszkij most kezdte meg nyolcéves büntetésének letöltését egy délkelet-szibériai börtöntelepen kétévi vizsgálati fogság után. Nagystílű csalás és adóelkerülés miatt ítélték el, de sokak szerint a Kreml juttatta erre sorsra, mert politikai ellenfelet látott benne.

Az orosz olajipar megsínylette a Jukosz, valamint főrészvényesei, vezetői és alkalmazottai elleni jogi-politikai hadjáratokat, amelyek megingatták a befektetők bizalmát abban, hogy Oroszországban tiszteletben tartják a tulajdonhoz való jogot.