Parragh: az állam rátelepszik a vállalkozói szférára

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 2006-os költségvetést a túlköltekezés jellemzi, ezért nem szolgálja az euró bevezetéséhez szükséges feltételek 2008-as teljesítését – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.

Magyarországon az egy dolgozóra jutó állami bevételek 15-35 százalékkal magasabb szinten állnak, mint a többi visegrádi országban akár hivatalos árfolyamon, akár vásárlóerő-paritáson mérjük – rögzítette Parragh László.

Az MKIK számítása szerint amíg Magyarországon, vásárlóerő paritáson a költségvetésnek 3,9 millió forint bevétele származik minden dolgozó után, addig Szlovákiában 2,85 millió forint.

A kamara elnöke szerint a költségvetés túlságosan rátelepszik a vállalkozói szférára, túl sok forrást von el tőle. Ugyanakkor a jövő évi adóváltozások "érdemben nem módosítják a vállalkozók jövedelmi pozícióját" – tette hozzá Parragh.

Az adóváltozások 2006-ban összességében nem növelik, hanem 27 milliárd forinttal csökkentik a vállalkozói jövedelmeket. Ennek hátterében a minimálbér emelésből adódó 68 milliárdos többletkiadás áll – jelezte meg a kamara elnöke.

Véleménye szerint az egyensúly megingása, az eladósodás növekedése, a kormányzat következetlenségei egyaránt rontják a vállalkozói szféra pozícióját, gyengítik versenyképességét.

Választási költségvetés készül 2006-ra – szögezte le Parragh László, amelynek legnagyobb kockázata, hogy a bevételek nem teljesülnek a kiadások viszont túlteljesülhetnek. Az MKIK elnöke szerint az euró 2010-es bevezetése még nem lehetetlen, de valószínűsége minimális. Éppen ezért a kamara úgy látja, hogy a visegrádi országoknak az Európai Bizottságnál fel kellene lépniük a maastrichti kritériumok könnyítése érdekében. "A kelet-európai új EU-tagok számára 10-15 éves időszakra indokolt lenne a hiány mértékét 3,5-4 százalékra emelni – váli a kamarai vezető.