A hét közepén úgy látszott, hogy megnyugszanak a kedélyek, de a lengyel koalíciós vita, valamint a dollár gyengülése nem tett jót a térség piacainak. Így a hazai piac is tovább gyengült, de egy érdekes momentum megjelent az árak, árfolyamok alakulásában.
Figyelemre méltó, hogy a kötvényhozamok emelkedése és a részvényárak csökkenése hatására nem gyengült tovább a forint, sőt szerdától kezdődően már erősödött a hazai fizetőeszköz. A forintpiacon így a 250-es szint közelébe kerültek a jegyzések, a BÉT-en a 20 000 pontos indexérték körül ingadozik a piac, míg a kötvényhozamok esetében a hosszabb időtávokat tekintve a 7 százalékos hozamszint elérése került előtérbe.
Az utóbbi időszak gyengülő trendje alapvetően a romló gazdasági kilátásoknak tudható be, hiszen az önmagában a kamatszint vártnál magasabb növekedési üteme (az Egyesült Államokban) vonzaná a befektetőket, de a gazdasági növekedés fenntarthatósága erősen kérdőjeles. Ebben a helyzetben a frissen megjelenő makrogazdasági adatok mozgatják az EUR/USD keresztárfolyamot, de lényegi elmozdulás egyelőre nem történt. Várakozásaink szerint a közeli egy-két napon sem várható nagyobb kilengés, mivel a hét eleje nem lesz makroadatokban bővelkedő időszak. Hosszabb távon azonban továbbra sem zárható ki a dollár akár jelentősebb erősödése sem.
A hazai piaci viszonyok általában a világméretű kereskedési események függvényében alakulnak, de ezúttal egy nem egészen a trendekhez illeszkedő folyamat játszódott le. Miközben a térség fizetőeszközei tovább gyengültek, a forint stabil maradt, sőt még egy enyhe erősödést is képes volt felmutatni. Ennek több magyarázata is lehet, de logikus, megcáfolhatatlan indokot ma nem könnyű találni.
Az MNB piaci beavatkozása szinte teljes mértékben kizárható, hiszen a jegybanki célok megvalósulása a gyengébb árfolyam mellett is szinte biztosra vehető, de a külföldi befektetők forintvételei következtében erősödő forintárfolyam sem tűnne konzisztensnek az általános trendekkel. A harmadik lehetőség a devizahitelek forint vételeket generáló hatása lehet, de ennek mértéke és időbelisége nem igazán átlátható a mai viszonyok között.
Várakozásunk szerint a 250-es EUR/HUF szint „megfogja” a forint erősödését és a továbbiakban 252-255 UER/HUF mellett fog folyni a kereskedés. Ajánlásunk a fentiek figyelembe vétele mellett tehát továbbra is a devizapozíciók építését tartalmazza.
Kötvénypiac. A hazai kötvénypiac trendje továbbra is a gyengülés irányába mutat, annak ellenére, hogy az európai, illetve az amerikai kötvénykamatok valamelyest csökkentek. A kockázati prémium továbbra is emelkedőben van, de ma már az kezd kirajzolódni, hogy újabb negatív hírek nélkül a hozamszintek a hosszabb lejáratoknál 7 százalék, míg a rövid oldalon 6,5 százalék körül tetőzhetnek.
A nemzetközi kockázatviselési hajlandóság mértéke – amely csökken az elmúlt időszakban - a fenti szintek mellett már inkább vételi pozíciókat fog generálni, mint tőkekivonást. Ennek következtében a kötvénypiacon a 3 éves lejárat vételét javasoljuk, de csak 7 százalék feletti hozamszintek mellett.
Részvénypiac. A BÉT a hetet jól kezdte, de csütörtökre elfogyott a lendület és az árak ismét lefelé tartanak.
Pedig a hét elején a növekvő árak mellett a forgalom élénkülése is bizakodásra adott okot, hiszen a csökkenő napokon a forgalom is csökkenőben van, míg az emelkedő napokon már kezdett erősödni az aktivitás. A továbbiakban – amennyiben a 20 000 pontos szint nem „esik el” -, oldalazó piacra számítunk, hiszen nincs már messze a gyorsjelentési szezon, ami a 20 000-21 000 pontos sávból kimozdíthatja az indexet. A fenti okok miatt továbbra is a defenzív részvények tartását javasoljuk.
Állampapír piac:
- állampapírok: 3 éves lejárat vétele (7 százalékos hozam fölött!)
- vállalati kötvények: kivárás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: kivárás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: kivárás, Matáv, Démász, Émász tartás
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele