Ecostat: esett a TOP-100 konjunktúra-index októberben

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Ecostat TOP-100 konjunktúra-indexe októberben 3 százalékponttal 51 százalékra gyengült - áll az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legfrissebb jelentésében. A bizalmi indexek havi értéke meglehetősen szűk sávban, 50-55 százalék között ingadozik.

Az Ecostat elemzése szerint a hazai reálgazdaság tendenciái továbbra is kedvezőek, a növekedés feltételeit beárnyékolja az államháztartás és a folyó fizetési mérleg tartós és jelentős hiánya. Az államháztartás vártnál magasabb idei hiánya, a jövő évi költségvetési folyamatokat övező bizonytalanság és az euró bevezetés időpontjának lebegtetése a gazdaság szereplői körében bizalomvesztéshez vezetett - rögzíti az Ecostat. 

A hazai gazdaság rövid távú lehetőségeiről a nagyvállalatok 40 százaléka nyilatkozott kedvezően. Helyzetünk rosszabbodásával októberben a cégek 16 százaléka, változatlanságával 44 százalékuk számol.

Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit a szeptemberi 42 százalékkal szemben a nagyvállalatok 28 százaléka ítéli javulónak, rosszabbodó felvételektől a vállalatok egyötöde tart.

A termelésnövelés lehetőségének megítélése is visszafogottabb, októberben a fejlődésben bízó cégek aránya 44 százalékra csökkent. A pesszimista cégek arányának növekedése a feldolgozóipari új exportrendelések csökkenésével állhat összefüggésben. A következő hat hónapban a belföldi kereslet élénkülésével a cégek növekvő hányada, 36 százaléka számol, változatlanságot 60 százalékuk prognosztizál.

A külföldi kereslet előrejelzésekor 30 százalékról 40 százalékra bővült az optimista várakozások aránya, a cégek többsége (55 százalék) külföldi piacain kiegyensúlyozott értékesítési lehetőségekkel számol.

A konjunktúra előrejelzések alapján várható, hogy az üzleti szféra beruházási aktivitása a jövő év első félévében is fennmarad. Ennek megfelelően 2005 októberében a TOP-100 vállalatok beruházási hajlandósága tovább erősödött, a fejleszteni szándékozó cégek aránya 68 százalékra nőtt. A fejlesztési terveket összegző mutató értéke az előző negyedévben folyamatosan emelkedett, a júliustól számított 12 százalékpontos növekedés a másfél éve javuló tendencia irányát meredeken megemelte - áll az Ecostat elemzésében.

A kapacitások kihasználtságának rövid távú megítélése optimistább, elégséges termelési háttérről a cégek 50 százaléka nyilatkozott, kismértékű felesleges kapacitás 46 százalékuknál jelentkezhet.