Magyar elnök az Állami Bankok Európai Szövetségének élén

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Állami Bankok Európai Szövetsége (European Association of Public Banks - EAPB) szerdán, Brüsszelben megtartott évi közgyűlésén Erős Jánost, a Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) vezérigazgatóját választotta meg elnökének az elkövetkező két évre - közölte az MFB.

Erős János Wolfgang Kulterert, a klagenfurti székhelyű Hypo Alpe-Adria-Bank vezérigazgatóját váltja az elnöki poszton. A fejlesztési bank szerint azáltal, hogy az EAPB magyar elnököt választott, ismét tanújelét adta az új tagállamok felé irányuló nyitottságának, az MFB pedig tovább erősítette a szövetségen belül betöltött pozitív szerepét. 

Az új elnöknek számos, az európai bankszektort sújtó nehézséggel kell majd szembenéznie. Az EAPB megítélése szerint az európai pénzügyi piac túlszabályozott és a szövetség elvárja, hogy álláspontját figyelembe vegyék az egységes pénzügyi piac megteremtése során. Erős Jánosnak az eddigi gyakorlatnak megfelelően erőteljesen képviselnie kell majd az állami pénzintézeti szövetség érdekeit az uniós intézményeknél.

Az EAPB az unió tagállamainak közel 100, állami tulajdonú pénzintézetét képviseli. A banki tevékenységet és pénzügyi szolgáltatásokat érintő ügyekben a szövetség folyamatosan kapcsolatokat ápol az uniós és nemzetközi intézményekkel, illetve valamennyi európai tagállam bankszövetségével, kereskedelmi- és fejlesztési bankjával.

Politikai szinten az EAPB közvetlen kapocs az Európai Parlamenthez és az Európai Bizottsághoz, amelyeknél folyamatosan eljár az ágazatot érintő ügyekben és munkájukat szakmai oldalról támogatja. A szövetség tagja továbbá a hét meghatározó uniós bankszövetséget tömörítő Európai Bankszektor Bizottságnak is, amelynek révén e testületek közösen képviselhetik érdekeiket az európai intézményrendszerben. 

Az európai bankszektoron belül az EAPB tagjainak súlyát érzékelteti, hogy piaci részesedésük mintegy 10 százalék az európai pénzügyi piacon, összevont mérlegfőösszegük mintegy 3000 milliárd euróra rúg, alkalmazottaik száma meghaladja a 173 ezer főt. Az EAPB tagjainak sorában állami bankok, szakosított pénzintézetek, valamint ezek érdekeit képviselő és érvényesítő szervezetek egyaránt megtalálhatók.