A Dresdner bankcsoport londoni befektetési részlegének (DrKW) heti feltörekvő piaci devizastratégiai útmutatója szerint a forintban lévő "ideges" tőke zöme már leépítette pozícióit.
A DrKW ugyanakkor a gyenge makrohelyzet miatt ezzel együtt sem várja a forint visszaerősödését 248 forint/euró alá, annak ellenére sem, hogy a legutóbbi magyarországi kötvényaukciók folytatódó kockázatvállalási hajlamot jeleztek.
A Dresdner londoni irodájának "központi forgatókönyve" fél százalékpontos jegybanki kamatemelés három hónapon belül, amely a jelentés szerint korlátot szab az esetleges meredek árfolyamkorrekciónak.
Magyarországi kamatemelést más londoni elemzők sem zárnak ki. November elején a BNP Paribas bankcsoport európai feltörekvő piaci elemzésében az állt, hogy a cég alapeseti forgatókönyve szerint az MNB a következő időszakban nem nyúl az alapkamathoz, de ha a forint a 260-as euróárfolyam fölé gyengül, az fél százalékpontos kamatemelésre késztetheti a jegybankot márciusig.
A magyarországi kamatemelés valószínűségét növelheti, hogy londoni befektetési és elemző cégek keddi előrejelzései szerint most már küszöbönálló kockázat a valutauniós jegybank (EKB) kamatemelése is.
A londoni Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) a váratlanul gyors harmadik negyedévi EU-növekedés kedden ismertetett adatai után azt írta: a 0,6 százalékos negyedévi és az 1,5 százalékos éves ütem több mint egy éve a leggyorsabb, és ez, valamint az uniós gazdasági mutatók általános javulása növeli a kamatemelés valószínűségét.
A Barclays Capital elemzése szerint "most már megállíthatatlannak tűnik" az EKB hangulatváltása a kamatemelés felé. A cég szerint az eurójegybank már december 1-jén negyed százalékpontos emelést hajt végre, és ha ez megtörténik, azt márciusban újabb hasonló szigorítás követi, vagyis 2006 első negyedének végén 2,5 százalék lesz az EKB irányadó kéthetes refinanszírozási kamatminimuma. A Barclays Capital szerint jövő szeptemberben újabb negyed százalékpontos emelés valószínű, 2,75 százalékra.