Az elemzők nem tartották biztatónak a növekedés összetételét, a fő táplálók között volt ugyanis a lakossági fogyasztás valamelyes föllendülésén és az export bővülésén kívül a növekvő kormányzati költekezés.
A hivatal előrejelzése szerint, ha az utolsó negyedévben stagnálna a GDP a harmadik negyedhez képest, akkor az egész évi GDP-növekedés 1,4 százalékos lenne. Az euróövezet második számú gazdaságában, Franciaországban a GDP a második negyedévben csak 0,1 százalékkal bővült, szezonálisan és a munkanapok számával kiigazítva, rácáfolva a központi bank előrejelzésére, amely gyorsulást jósolt.
A francia GDP az első negyedévben 0,3 százalékkal bővült a tavalyi utolsó negyedhez képest; az adatot szeptember közepén módosította a francia statisztikai hivatal az előzetesen becsült 0,3 százalékról 0,4 százalékra, majd most ismét vissza 0,3 százalékra. A tavalyi utolsó negyedévben 0,7 százalékos volt a többlet a harmadik negyedhez képest.
Erre az évre a francia statisztikai hivatal a második negyedév után még csak 1,2 százalékos átlagos GDP-növekedést jósolt. Franciaország hazai összterméke tavaly 2,1 százalékkal nőtt. 2003-ban 0,9 százalékkal (módosítva a korábban becsült 0,5 százalékról), 2002-ben 1,1 százalékkal bővült a francia gazdaság.
Mindeközben bejelentették, hogy a francia pénzügyminiszter, Thierry Breton még ebben a hónapban fölkeresi az EU gazdasági és pénzügyi biztosát, Joaquin Almuniát, és megmagyarázza neki, miért téved az Európai Bizottság, amikor további deficitkorlát-sértést jósol Franciaországnak.
„Amikor az bizottság az előrejelzését készítette, még nem ismerte azokat a korrekciós terveket, amelyekről a francia parlamentben már tárgyalnak” - mondta Breton.
"Végül mindenki meg lesz győzve" arról, hogy Franciaország jövőre a GDP 3 százaléka alá csökkenti az államháztartás hiányát, a költségvetési tervnek megfelelően - nyilatkozta a pénzügyminiszter.
Az Európai Bizottság csütörtökön azt valószínűsítette, hogy Franciaország még akár 2007-ig is megsértheti a 3 százalékos deficithatárt, ha nem változtat költségvetési politikáján.
A két legnagyobb EU-beli szabálysértőnél, Németországban és Franciaországban az államháztartási deficit az idén, egymás után a negyedik évben, ismét túllépi a 3 százalékos szintet. A nagyobb euróövezeti "határsértők" közül korábban Olaszország kapott haladékot - két évet -, Németország és Franciaország pedig már 2003. novemberben gyakorlatilag eljárási kegyelmet kapott a pénzügyminiszteri tanácstól.