Az elnök hozzátette, hogy a megállapodásban foglalt pontok súlyát figyelembe véve még ennél is rosszabb a kép, hiszen a költségvetéssel kapcsolatos pontok többsége nem teljesült.
Pásztohy András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy a megállapodásban foglaltak 90-100 százalék közötti arányban teljesültek.
Jakab István elmondta, a Magosz nem mondja fel a megállapodást, hanem "következetesen kikényszeríti minden pont teljesülését".
Az elnök kifejtette, a fő gondot az jelenti, hogy az állattenyésztéssel összefüggő támogatások folyósítása nem teljesült. Adatai szerint az előirányzott 10 milliárd forint állatjóléti támogatásból szeptember végéig 4 milliárd forintot kaptak meg a sertés- és baromfitenyésztők.
Ángyán József, a Magosz vidékpolitikai szakértője kitért arra, hogy a Nemzeti Vidékfejlesztési Tervvel (NVT) összefüggő 15 pont közül 8-nál a megállapodással ellentétesen járt el a kormány. Az egyetemi tanár emlékeztetett arra, hogy az NVT 2004-2006. évi 188 milliárd forintos keretéből a Magosz 10 milliárd forint átcsoportosításába egyezett bele. Ez a 2004-es részkeretből származó forrás fedezi az állatjóléti támogatásokat.
Ángyán József felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány az idei és a jövő évi keretek terhére további 26 milliárd forint elvonását tervezi, tudomása szerint a költségvetési hiány mérséklése céljából.
A szakértő hivatalos dokumentumokra hivatkozva utalt arra, hogy az Európai Bizottság "komoly problémaként" értékeli a kormány szándékát.
Szabó Csaba, a Magosz Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöke szólt arról, hogy az agrármegállapodásban foglaltaktól eltérően a Hernád menti gazdák kártérítése is elmaradt, pedig Pásztohy András csütörtökön ennek ellenkezőjét állította. Az árvíz és jégverés miatt beígért 1,2 milliárd forintos kártérítést a mai napig nem kapták meg a gazdák - közölte Szabó Csaba.