GKI: emelkedett a fővárosi ingatlanpiaci index

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fővárosi ingatlanpiaci index értéke mínusz 21,7 százalék volt 2005. III. negyedévében, az előző negyedévhez képest csaknem 3 tized százalékpontot javult - ismertette a GKI Gazdaságkutató Rt. adatait Akar László, a társaság vezérigazgatója.

Az index javulását nagyrészt a lakáspiaci, kisebb részt az irodapiaci részindex értékének növekedése okozta, így megtört az a 2004 közepe óta érezhető tendencia, amely szerint a lakáspiacon tevékenykedő cégek kilátásai egyre pesszimistábbak voltak - mondta Akar László.

A mutató idei III. negyedévi értéke a 2004 harmadik negyedévihez képest nem változott. Akar László elmondta: a 2001 óta gyakorlatilag stagnáló, továbbra is negatív index enyhe mérséklődését a lakáspiaci várakozások -71-es értékről -53 pontra javulása okozta.

A GKI indexe mínusz 100 és plusz 100 pont között értékeli a fővárosi ingatlanpiaci viszonyokat, a várakozásokat, az optimizmust vagy a visszafogottságot, a keresleti vagy a kínálati tényezőket. Az intézet az AL Holding Rt., valamint az Ingatlan és Befektetés című szakfolyóirattal közösen, 1014 válasz alapján készítette felmérését.     

A III. negyedévben a vállalkozók várakozásait jelző mutató a raktár- és üzlethelységek piacával kapcsolatban csökkent, elsősorban a túlkínálat miatt. A felmérés szerint az ingatlapiaci szereplők a fővárosi lakóingatlanok esetében 1,2 százalékos árcsökkenést, a többi szegmensben infláció körüli áremelkedést várnak a következő 12 hónapban. A lakóingatlanok árának 1,2 százalékos csökkenését a használt lakások árának 2 százalékra becsült csökkenése, és az új lakások árának 0-2 százalék körülire várt emelkedése adja. 

A KSH adatai alapján Akar László úgy vélekedett, hogy a lakásépítés túljutott a csúcsponton. Az idei évre összesen 42 ezer új lakás átadására számítanak, amit azonban jelentősen befolyásolhat az áfacsökkentés. A kormányzati intézkedés miatt ugyanis többen jövő évre halaszthatják a vásárlást - mutatott rá a vezérigazgató, aki  az MTI kérdésére hozzátette: a változtatás biztosan árcsökkenést okoz, de a hatás nem jövő év elején várható, hanem még idén elkezdődhet, és akár háromnegyed évig húzódhat. 

A GKI tanulmánya szerint a lakásépítésben továbbra is a 60 négyzetméternél kisebb lakások dominálnak: arányuk országosan 29 százalékról 35 százalékra, a fővárosban 50 százalékról 60 százalékra nőtt.

Az AL Holding vezérigazgatója, Illy Péter elmondta:  Budapesten jelenleg egy évre elegendő lakáskészlet van, és ha a tervezett beruházások megvalósulnak, akkor a túlkínálat folyamatossá válhat. Kitért arra, hogy  drasztikusan emelkedik a vállalkozók által, és jelentősen csökkent a magánszemélyek által épített lakások építése, aki azt jelzi, hogy a piac "felnőtt".

Ismertetése szerint a budapesti lakásépítések továbbra is a XIII. és a XIV. kerületre koncentrálódnak, a két kerületben a beruházások csaknem 40 százaléka valósul meg.