A kormányfő Magyarország alapvető kifogásai közé sorolta azt, hogy a brit elnökség jelenlegi javaslata szerint az unió következő költségvetése kisebb lenne, mint 2000 és 2006 között, annak ellenére, hogy az EU bővült és politikai céljainak száma is gyarapodott.
Az előterjesztés második ellentmondásának nevezte, hogy a csökkenő költségvetés terheinek többségét az új tagállamokra terheli, és bírálta azt is, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben az önkormányzatok által megvalósított fejlesztési beruházásokhoz kapcsolódó általános forgalmi adó finanszírozását az új tervezet meg szeretné tiltani az európai uniós forrásokból.
Gyurcsány Ferenc előzőleg arról beszélt, Magyarország számára a legfontosabb kérdés az, hogy mire fordíthatja az európai uniós közös költségvetésből neki biztosított pénzeket - hangsúlyozta a miniszterelnök, akinek hétfő késő délutáni nyilatkozata kedden reggel hangzott el a közszolgálati rádióban.
Gyurcsány Ferenc, aki még a brit EU-elnökség javaslatának nyilvánosságra hozatala előtt beszélt a Magyar Rádiónak, úgy vélte, Magyarország számára már a közös európai költségvetés csökkentésére tett javaslat sem lenne "ígéretes", de mint mondta, az igazi kérdés az, hogy a kevesebb költségvetést hogyan oszthatja el az ország.
A hétfőn késő délután nyilvánosságra hozott brit javaslat az EU bruttó nemzeti jövedelmének 1,03 százalékára, azaz 846,754 milliárd euróra korlátozná a következő, 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési időszakban a közös költségvetés kiadásait. A tíz új tagország összesen 130 milliárd euró strukturális juttatást kapna, 14 milliárddal kevesebbet az eredeti EU-bizottsági javaslatnál. Magyarországnak 22 milliárd euró jutna. Az Európai Bizottság elnöke elfogadhatatlannak, Gyurcsány Ferenc kormányfő pedig hétfőn - sajtószóvivőjén keresztül - csalódást keltőnek nevezte a javaslatot.
"Nincs itt az ideje a kompromisszum megkötésének, de elutasításának sincs itt az ideje, a tárgyalásoknak az ideje van itt" - mondta a miniszterelnök álláspontját tolmácsolva László Boglár.