Egyelőre nincs új brit javaslat az EU-költségvetésre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Brüsszeli kiszivárogtatások szerint az Európai Unió soros brit elnöksége egyelőre nem terjesztett új javaslatot az EU 2007-2013 közötti keretköltségvetéséről a többi tagállam elé, ezt várhatóan csak szerdán teszi majd meg.

Mint EU-s források elmondták, az új dátumot a britek a tagállamok külügyminisztereinek hétfői brüsszeli tanácskozásán közölték. Ez a tanácskozás a csütörtöki-pénteki európai uniós csúcsértekezlet előkészítésére szolgál. Mivel a csúcsnak a költségvetés lesz a legfontosabb napirendi pontja, értelemszerűen hétfőn erről is tanácskozni kellett volna, de új javaslat hiányában a miniszterek végül nem mentek bele a kérdés részleteibe - közölték a név nélkül nyilatkozó EU-tisztségviselők.

Mindenesetre Jack Straw brit külügyminiszter hétfő délelőtt, a brüsszeli tanácskozásra érkezve figyelmeztette kollégáit és a közvéleményt: nehéz tárgyalások várhatók, a manőverezési lehetőség csekély, s bár mindenki megállapodást szeretne, ez nem történhet bármi áron. Magyarán a britek - akik egy héttel ezelőtt nyilvánosságra hozott javaslatukban többek között a tíz új tagállam felzárkóztatási pénzeinek lefaragását kezdeményezték - nem fognak jelentős engedményeket tenni...

Egyébként ha London valóban csak szerdán terjeszti elő az újabb javaslatot, az azt jelenti, hogy a tagállamoknak mindössze egy napjuk lesz annak tanulmányozására a csütörtökön kezdődő brüsszeli EU-csúcs előtt. Ez várhatóan tovább fokozza majd a feszültséget.

Az Európai Unió az elmúlt fél évben egymás után több súlyos kudarcot is elszenvedett: a hollandok és a franciák nemet mondtak az EU új alkotmányára, a júniusi EU-csúcson elbukott a keretköltségvetés elfogadtatására tett első kísérlet, s egyben jelentősen megromlott több állam- és kormányfő egymás közti viszonya, októberben csak drámai körülmények között sikerült elkezdeni a török csatlakozási tárgyalásokat, s Kereskedelmi Világszervezet mostani, hongkongi fordulójára készülve éles ellentétek keletkeztek az EU-bizottság tárgyalói, illetve a francia kormány között. Ha most a keretköltségvetés ügyében ismét kudarccal zárul az EU-csúcs, az nem csak az Európai Unió tekintélyét rombolná a külvilág előtt, de a szervezet működését is tovább nehezítené.