Fitch: 2014 a reális dátum az eurócsatlakozáshoz

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szuverén magyar adósság minapi leminősítése és a közeledő választások kockázata miatt ismét erősebben alulsúlyozottá vált a feltörekvő piacokon aktív befektetési alapok deviza-portfoliójában a forint, a magyar kamattermék-piaci konstrukciók pedig alulsúlyozottsági mélypontra kerültek, áll az egyik vezető londoni befektetési ház felmérésében.

A JP Morgan, amely a felmérésbe bevont befektetési alapok adataiból rendszeres indexet közöl a feltörekvő piacok valuta- és kamatkonstrukcióiban meglévő befektetői pozíciók változásáról, 187 - összesen 275 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - alap adatait felhasználó decemberi összesítésében azt írta, hogy a portfoliókban tartott forintbefektetések alulsúlyozottsági indexe most mínusz 2,1 a plusz 10 és mínusz 10 közötti indexskálán.

A cég az alapkezelőket ezekben a havi felmérésekben arról kérdezi, hogy milyen mértékben tartják portfoliójukban túl- vagy alulsúlyozottnak az egyes feltörekvő piaci befektetési konstrukciókat. A válaszokat - az alapkezelők tényleges feltörekvő piaci befektetéseivel súlyozva - plusz 10-től (jelentősen túlsúlyozott) mínusz 10-ig (jelentősen alulsúlyozott) terjedő skálán dolgozzák fel.

A forintbefektetések pozícióindexe a decemberi indexben a múlt havi mínusz 1,8-ről süllyedt vissza a mínusz 2,1-es szintre; októberben mínusz 1,9, szeptemberben mínusz 1,2 volt a magyar súlyozottsági index a JP Morgan által akkor megkérdezett alapok válaszai szerint.

A cég pénteki jelentése szerint "nem meglepő" a forintbefektetések alulsúlyozottsági pozíciójának erősödése azután, hogy a Fitch Ratings ebben a hónapban leértékelte a magyar adósságot.

A Fitch, a legnagyobb európai hitelminősítő december 6-án minősítette vissza a már csak közepes befektetői - spekulatív elemeket is tartalmazó - "BBB" sávba az elsőrendű "A" kategóriából a magyar szuverén küladósságot a tartósan magas államháztartási hiányra hivatkozva, amely az indoklás szerint valószínűtlenné teszi a 2010-es eurócsatlakozást.

A Fitch Ratings illetékes igazgatója a leértékelés után Londonban azt mondta, hogy a cég "most már nem a legrosszabb, hanem alapeseti forgatókönyvként jósolja" a 2014-es magyar eurócsatlakozást.

A JP Morgan decemberi felmérésében az általános indexen belül a magyar kamattermék-konstrukciók alulsúlyozottsági indexe mínusz 1,6-ről mínusz 2,0-re süllyedt, ami a cég szerint az eddigi mélypont az ilyen jellegű indexek összeállításának kezdete óta.

A jelentés szerint a magas ikerdeficit és a globális pénzügypolitikai környezet szigorodása felfelé ható kockázatot jelent az MNB-kamatra, bár a JP Morgan alapeseti forgatókönyve 2006 egészére változatlan, 6,0 százalékos magyar jegybanki kamattal számol.

A kockázatvállalási hajlandóság elmúlt havi javulása után decemberben ismét gyengült a feltörekvő térségi befektetések egészének pozicionálása a portfoliókban: a JP Morgan pénteken közölt felmérésre szerint a tágabb értelemben vett kelet- és közép-európai térség adósság- és kamatpiaci túlsúlyozottsági indexe, amely az októberi plusz 2,0-ről novemberben - a szeptemberben is mért - plusz 2,4-re emelkedett vissza, decemberben megint az októberi plusz 2,0-re süllyedt.