Szegedi piacok: tatarozás alatt, zavartalanul

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Noha Szeged legnagyobb piacainak átépítése, bővítése, felújítása, korszerűsítése már hónapok óta tart, és csak jövő tavasszal, illetve ősszel fejeződik be, az árusítás mind a három helyen zavartalan. A megyeszékhely legolcsóbb piaca kétségtelenül a dorozsmai nagybani. Szeged peremkerületeiben, a tízemeletes épületek árnyékában, a boltok előtt megtűrt pár kisnyugdíjas árusból kinőtt piacok pedig a legdrágábbak.

Szeged Mars téri piac
© Karnok Csaba
"Itt, az ország második legnagyobb nagybani piacán, a dorozsmain, átlagosan 30 százalékkal kevesebbe kerülnek a különböző áruféleségek, elsősorban a zöldségek és a gyümölcsök, de még a kenyér is olcsóbb, mint Szeged két nagy piacán, a Mars téren és a Szent István téren” – tájékoztatta a HVG-t az önkormányzati tulajdonú Dorozsmai Nagybani Piac Kft. egyik vezetője, Szilasi László. A nagybanin évente 250-300 ezer nagyvásárló és 35-40 ezer magánszemély fordul meg. Utóbbiak gyakran egy-egy társasház lakói, akik együtt vásárolnak olcsón, nagy tételben, utána pedig osztozkodnak. A műszaki igazgató Szilasi megjegyezte, a fentiekből is kiderül, hogy náluk nem csak nagykereskedők vásárolnak 10, 20, 50 vagy akár 100 kilogrammos kiszerelésben, hanem magánszemélyek is. „Sőt, visszatérő vásárlóink között szép számmal akadnak őstermelők, akik a szegedi piacokon néhány forintért drágábban adják az itt megvett árut” – tette hozzá.

Csongrád megye legnagyobb lakossági éléskamrája vitathatalanul a Mars téri napi piac. A kofák szerint a helypénz megfizethető. A piacot üzemeltető önkormányzati cég, a Szegedi Vásár és Piac Kft. fél négyzetméter földön elfoglalt területért 160, egy négyzetméterért dupla annyit kér. Egy asztal teljes felülete – 2 négyzetméter – 640 forintba, a fele feleannyiba kerül. A kettőnek az ötvözete, azaz „egy asztal teljes felülete és alja” pedig 960 forint. Fél méter rakodási magasság fölött négyzetméterenként további 320 forintot kell fizetni. Aki havi asztalbérletet vált nettó 11 ezer 500 forintért, jól jár, ugyanis az asztal alatti területet ajándékba kapja. A cég ügyvezető igazgatója, Pusztai Lajos szerint a Mars téri piac abban kivételes, hogy itt friss gombát is árusítanak. Érdekességként megemlítette, hogy egyes Csongrád megyei őstermelők visszatérően megpróbálnak déli gyümölcsöt is piacra dobni, például savanyúkáposztával és zellerrel együtt. „De ezekre a termékekre a legnagyobb jóindulattal sem vehetik igénybe az őstermelőknek járó kedvezményeket, hiszen a datolya, füge és természetesen a banán, narancs, mandarin nem a földjeiken termett, legalábbis a piacfelügyelőknek nem tudják hitelt érdemlően bizonyítani” - tette hozzá Pusztai Lajos vásár- és piacigazgató.

A cikk második része (Oldaltörés)

A Mars téri piac tejcsarnoka
© Karnok Csaba
A szegedi önkormányzat tavasszal döntötte el, hogy még az idén megkezdi piacai átépítését, bővítését, felújítását, korszerűsítését, aminek része lesz a piacok környéke is. Tovább már nem lehetett várni, hiszen már évek óta csak az ÁNTSZ jóindulatán múlik, hogy a piacok reggelenként kinyithatnak. A jóval kétmilliárd forint feletti beruházásokat részben önkormányzati, részben EU-s pénzből végzik, a munkálatok már mind a három helyszínen megkezdődtek.

„A Mars téri beruházás több ütemben valósul meg. Már új helyére került a vásárigazgatóság, tavasszal átadjuk a két, egyenként 1400 négyzetméteres csarnokot, valamint a parkolót – nyilatkozta Nagy Sándor szabaddemokrata városfejlesztési alpolgármester. A Mars téri munkákkal párhuzamosan megkezdődött a kiskundorozsmai nagybani piac bővítése és a Szent István téri piac rekonstrukciója is. A nagybani területe jelentősen megnő, előreláthatólag tavasszal már 25 ezer négyzetméter szilárd burkolaton két új, egy 2 ezer 200 és egy 1100 négyzetméteres, minden komforttal ellátott csarnok várja az őstermelőket és a vásárlókat. A Szent István tér rekonstrukciója nem csak a város második legnagyobb piacát érinti, hanem az egész teret. „A piacépítés mellett felújítjuk a páratlan értékű víztornyot, és megépítjük a belvárost a téren át a külvárossal összekötő kerékpárutat is – mondta a HVG-nek Nagy Sándor.