Az MSZP-frakció gazdasági munkacsoportja vállalkozásfejlesztési albizottságának vezetője elmondta, a kamattámogatásból és garanciából álló hitelprogramra a Gazdasági Versenyképesség Operatív programkeretének (GVOP) 30 százalékát használják fel, de hússzor annyi vállalkozás veszi igénybe ezt a lehetőséget, mint a vissza nem térítendő támogatást.
A GVOP kerete is számottevően bővült az utóbbi években. 2004-ben 10,1 milliárd forint volt, az idén 14,5 milliárd forint, jövőre pedig 19 milliárd forint lesz - jegyezte meg Józsa István.
Sok kis- és közepes vállalkozás kívánja fejleszteni cégét, több mint 45 ezren rendelkeznek például Széchenyi kártyával. A kártya révén igénybe vehető kedvezményes hitel keretösszege csaknem 200 milliárd forint. A jövő évtől az eddigi 10 millió forintos felső határt 25 millió forint - húzta alá Józsa István.
Az albizottság vezetője rámutatott, a kis- és közepes vállalkozások jó adósok. A Széchenyi kártyával igénybevett hiteleknél 99 százalékban nem kellett igénybe venni a Hitelgarancia Rt. szolgáltatását. Csupán 2 milliárd forint összegű garanciát váltottak be.
Józsa István hangsúlyozta, a kis- és közepes vállalkozások foglalkoztatják a munkavállalók kétharmadát. Ezeknél a vállalkozásoknál - az előzetes adatok szerint - a múlt évben és az idén nőtt a foglalkoztatottak száma. A 2001 és 2004 közötti időszakban ezeknél a cégeknél 100 ezerrel bővült az új munkahelyek száma - jegyezte meg Józsa István.