Mind a külföldi, mind a belföldi vendégforgalom erősödött, s a szállásdíj-bevételek kétharmada a külföldi vendégforgalomból származott. Ferihegyen az év első tíz hónapjában hétmillió utast regisztráltak, ez másfél millióval több az előző évinél. Az idén elfogadott nemzeti turizmusfejlesztési stratégia a nemzeti szintű prioritások közé emeli az egészség-, az örökség- és a kongresszusi turizmust. Jövőre a tervek szerint az idegenforgalom 3-4 százalékkal bővül. Előkészítés alatt áll, és legkésőbb 2010-ben elkészül az új budapesti kongresszusi központ, amely ötezer embert fogad be - ismertette a miniszter.
A kereskedelmi szálláshelyek 2005 első tíz hónapjában 185 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, ez 13 százalékkal magasabb a 2004 azonos időszakában mért értéknél. Az összes bevétel 87 százaléka keletkezett a szállodákban, ez 15 százalékos javulás az előző évvel összehasonlítva. Az idei év forgalmi adatai alapján elmondható, hogy a szállodák forgalma egyenes arányban nőtt a csillagok számával, vagyis minél magasabb osztályba tartozik egy szálloda, annál dinamikusabban tudta növelni a vendégforgalmát 2004-hez képest.
Kolber István szerint figyelemre méltó a gyógy- és wellness-szállodák szerepének felértékelődése: az előző típusban 9, az utóbbiban 73 százalékos volt az emelkedés a vendégéjszakák számában.
2005 első tíz hónapjában mind a külföldi, mind a belföldi vendégforgalom erősödött - emlékeztetett a miniszter. A belföldi és külföldi vendégek száma megközelítőleg megegyezett a kereskedelmi szálláshelyeken, a külföldiek azonban általában hosszabb ideig vették igénybe a vendéglátóhelyeket.
A beutazó turizmus növekedéséhez jelentősen hozzájárult a fapados repülőjáratok megjelenése. 2005 első tíz hónapjában az előző évhez képest 1,5 millióval több, összesen 7 millió utast regisztráltak Ferihegyen. Az utasok közel 40 százaléka az olcsóbb légitársaságokat vette igénybe. A Balatonnál az idén 2 százalékos forgalombővülést regisztráltak, ami részben a sármelléki reptérre érkező nyugat-európai turistáknak volt köszönhető.
Kolber István fejlesztési miniszter elmondta, hogy a Magyar Turizmus Rt. több kampányt is indított Magyarország megismertetésére. Az elmúlt két évben az egyik legfontosabb az egészségturizmus népszerűsítése volt, ennek hatása a wellness- és
gyógyszállodák idei forgalomnövekedésében erőteljesen észrevehető. Észak-Amerika és az Európai Unió országai 2004-ben és 2005-ben is kulcsszerepet játszottak Magyarország turisztikai kampányaiban. A Konferencia Nagyköveti Program eredményeként öt, egyenként 4000-5000 vendéget hozó nemzetközi konferencia, valamint egy informatikai és egy autógyártási tanácskozás rendezési jogát nyerte el az ország - mondta a miniszter.
A belföldi turizmus élénkülésére kedvezően hatott, hogy már több mint 1800 kereskedelmi szálláshelyen és 1000 magánszálláshelyen van lehetőség az üdülési csekkek beváltására.
Kolber István úgy látja, hogy a 2005-ös év egyik legfontosabb szakmai eredménye a nemzeti turizmusfejlesztési stratégia elfogadása. Ennek nemzeti szintű prioritásai közé tartozik az egészségturizmus, az örökségturizmus és a kongresszusi turizmus fejlesztése.
Az elmúlt négy évben 57 egészségturisztikai projekt valósult meg - ismertette a miniszter. Magyarország uniós csatlakozásával megnyíltak az Európai Unió strukturális alapjainak forrásai. A Regionális Operatív Program keretében lehetőség nyílik uniós támogatás igénybevételére. A miniszter elmondta, hogy a turisztikai vonzerő fejlesztésére 2006-ig rendelkezésre álló támogatási keretet, 20,9 milliárd forintot a beérkezett pályázatokra teljes egészében lekötötték.
Budapest továbbra is népszerű a külföldi befektetők körében. Hamarosan egy újabb szálloda, a New York Palace nyitja meg kapuit a fővárosban, emellett az egykori Balett Intézet épületében is luxusszálloda létesül. Egerszalókon a turisztikai komplexumban gyógy- és élményfürdő, strandfürdő, ötcsillagos szálloda és konferenciaterem lesz. Emellett jelentős szállodafejlesztések vannak folyamatban Sárváron, Balatonfüreden, Bükkszéken és Cegléden - mondta Kolber István.
A miniszter prognózisa szerint az idegenforgalom 3-4 százalékkal fejlődik jövőre, mindez egyebek mellett a reptér- és más közlekedési fejlesztéseknek, a műemlék fürdők folytatódó felújításának és a marketing-munkának lesz köszönhető, de természetesen annak is, hogy javul a lakosság gazdasági helyzete. Rámutatott: megváltoztak az utazási szokások is, mert a korábbi egy nagy nyaralás helyett ma már gyakoribb a több, kisebb utazás. "De az is élénkíti a forgalmat, hogy jövőre több ünnepnap esik hétköznapra" - jegyezte meg a miniszter, akinek szavai szerint az ágazat az idén 1990 óta a legsikeresebb évét zárja.
Kolber István hozzátette, "az idén szép diplomáciai sikert ért el a turisztikai szakma, mert Magyarország bekerült a turisztikai világszervezet (WTO) végrehajtó tanácsába". Kitért arra, hogy folyik az ötezer embert befogadó új budapesti kongresszusi központ előkészítése. Az épületet 2009-2010-ben átadják, s ez jelentős előrelépést hoz a konferencia-turizmusban - tette hozzá.