Solana tárgyalásokra ösztönzi Ukrajnát és Oroszországot |
A tárgyalások újrafelvételére ösztönözte Ukrajnát és Oroszországot gázárvitájuk megoldása végett Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője - közölte Solana szóvivője. Solana fő üzenete az volt - hangsúlyozta a szóvivő -, hogy a két fél üljön le újra a tárgyalóasztalhoz. Solana mindazonáltal nem tervezi, hogy Moszkvába vagy Kijevbe utazzon. Gallach közlése szerint ukrán tisztségviselők azt mondták Solanának, hogy Kijev elfogadja a magasabb ár szükségszerűségét, de egy időrendet szeretne kialkudni annak bevezetésére. |
Kijevben a Naftogaz egy forrása megerősítette, hogy ukrán küldöttség érkezik kedden Moszkvába a Gazprommal megszakadt tárgyalások folytatására. A Naftogaz elnöke, Alekszej Ivcsenko, aki jelenleg Türkmenisztánban tartózkodik, valószínűleg közvetlenül Ashabadból utazik majd Moszkvába - tette hozzá a forrás.
Ukrajna nyugati részén biztosított a gázellátás
Biztosított a gázellátás Ukrajna nyugati részén azt követően, hogy Oroszország január 1-jén leállította a déli szomszédjába irányuló földgázexportját. Roman Tkacs, Ivano-Frankivszk képviseletében közölte, hogy a kijevi kormány a tavaly januári gázfogyasztás szintjén állapította meg az idei első havi ellátást ebből az energiahordozóból. Petro Kravcsuk, a ternopili terület első embere közölte, hogy a fennhatósága alá tartozó közigazgatási egységben nincs ok pánikra, a gázellátás stabil, és azt az illetékes szervek ellenőrzik. A napi gázfogyasztás szabályozási szintje kielégíti a magánfogyasztók és a vállalatok szükségleteit - fűzte hozzá, pusztán néhány nagyfogyasztó óriáscégnek javasolták, hogy nézzenek más energiaforrás után.
A Naftogaz új elnökhelyetteseket kapott
Az ukrán kormány közben bejelentette, hogy a Naftohaz ukrán olaj- és gázipari társaság elnökhelyetteseivé nevezte ki Volodimir Litvint, valamint Bohdan Kljukot, aki 2003 augusztusa és 2005 februárja között az ország tüzelő- és energiaügyi miniszterének a helyettese volt. Elődeiket, Szerhij Perelomot a Naftohaz első elnökhelyettesét, majd Jurij Nemcsenko elnökhelyettest december elején mentették fel tisztségükből.
Közben Mihail Fradkov orosz miniszterelnök levelet írt az EU soros elnökségét ellátó Ausztriának, hogy gyakoroljon nyomást Ukrajnára az unió országainak szánt orosz gáz maradéktalan továbbítása érdekében.
Brüsszelhez intézett üzenetében, amelyet az Interfax orosz hírügynökség idézett, Fradkov ugyanakkor megerősítette, hogy Moszkva kész minden kötelezettségét teljesíteni az ügyben, mindazonáltal úgy véli, hogy az Európába irányuló orosz gázszállítások csökkenése "tényleges veszéllyé" válik, ha Ukrajna tovább folytatja a gáz "engedély nélküli kivételének" gyakorlatát.
Ugyanakkor Jose Manule Barroso, az európai bizottság elnökének szóvivője Fradkov levelére reagálva kijelentette: az Európai Unió hivatalos formában nem kapott felkérést Moszkvától arra, hogy gyakoroljon nyomást Ukrajnára. Johannes Laitenberger kijelentette: "nincs közvetlen gázellátási gond" az EU tagországaiban.