Ennek ellenére a régióban relatív lemaradó a hazai piac, mivel a kedvező államháztartási egyenleg (1000 milliárd forint alatt) a BA privatizáció egyszeri bevételeinek és a Mol-tól származó – szintén egyszeri – 60 milliárdnak köszönhető. Így a számok – amelyek már módosított tervszámok voltak – teljesültek, de a 2006-os tervek teljesíthetősége továbbra sem biztosított. Ezek ma nem igazán hatnak a piacon, mivel év közben még sok minden történhet, így a még mindig magas nemzetközi likviditás emelte az árakat Magyarországon is.
Devizapiac. A 2005-ös év 252,73-as EUR/HUF záró értéke a múlt év viszonylatában gyengülő forintot jelent, de 2006-ban – pár nap kereskedése után – a 250-es szintet ostromolta a hazai fizetőeszköz. A makrogazdaság egyensúlyi mutatói – ideiglenesen – a háttérbe szorultak, mivel nem következett be a tavalyi költségvetési deficitterv jelentős túllépése. Csak abban az esetben lett volna nagyobb negatív piaci reakció, ha katasztrofálisan alakulnak az egyensúlyi mutatók. Pillanatnyilag a 2006-os évből még olyan sok van hátra, hogy nem „foglal állást” a piac, inkább a regionális folyamatok oldalvizén alakulnak a hazai árak.
A 250-es EUR/HUF azonban még az alapvetően pozitív környezetben is megfogta a forint erősödését, de a jövő héten nem kizárt ennek a szintnek a meghaladása sem: 248, esetleg 246-os szintek is elérhetők lehetnek. Addig a devizapiacon semleges magatartást javasolunk, de a 250-es szint erős oldalán már devizapozíciók építését ajánljuk.
A nemzetközi pénzpiaci események meghatározója ismét az EUR/USD devizapár mozgása volt. Az új évben a dollár jelentős esést mutatott, mígnem csütörtökön jegybanki intervenciók hatására már egy enyhe erősödést figyelhettünk meg a zöldhasúnál. A továbbiakban nem számítunk az 1,20-as szintnél jelentősen erősebb dollárra, így a 1,20 alatti erős dollár esetén átváltást ajánlunk euróra.
Ez a keresztárfolyam trend a kamatok és a növekedési kilátások függvényében értelmezhetők. Az európai gazdaság lassan felívelő szakaszba kerül, miközben az inflációs nyomás jelentősen alul múlja a tengerentúli infláció szintjét. Közben a FED kamatemelési ciklusa a végét járja, így a kamatkülönbözet jelentősen már nem fog változni, de az amerikai robusztus növekedése már-már a fenntarthatóság kérdését veti fel, így lassan visszatér a bizalom az európai fizetőeszköz iránt.
Kötvénypiac. A kötvénypiacon ismét a külföldiek megnövekedett aktivitásáról számoltak be a kereskedők. Ezúttal a vételi oldalon léptek fel, ezért a hozamok csökkentek a nem rezidens állomány növekedése mellett.
Ez az erősödés persze nem volt jelentős a hozamgörbe rövid oldalán, de a három-, öt és tíz éves szegmens jelentős (25bp.) hozamcsökkenést mutatott. A továbbiakban a trend folytatására számítunk, így a három évesnél hosszabb állampapírok tartását javasoljuk. Ennek az oka, hogy a jelenlegi erősödés is még csak a tavaly decemberi szintekre hozta a kötvényeket, a további emelkedéshez egy-két olyan hír is kellene ami megerősíti a kormányzat makrogazdasági folyamatokról alkotott pozitív elképzeléseit.
Ezzel együtt a továbbiakban a trend folytatását várjuk, így vételre ajánljuk az OTP, a Mol, a Pannonplast, illetve a MTelekom és az FHB részvényeit is. Ez utóbbiak esetében egy öt százalékos nyereségszint elérése már ok lehet az eladásra, míg az előzőek hosszabb távon is markáns nyereséget hozhatnak.
Állampapír piac:
- állampapírok:
- 3-5 éves lejárat tartás, tööbi lejárat: kivárás
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás,
- Orosz részvények: vétel
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények:
- vétel OTP, Mol, Pannonplast, Matáv, FHB, többi tartás
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele