Karácsony Mihály, az MNÜA elnöke az aláírást megelőző sajtótájékoztatón elmondta, hogy 2005-ben 11,85 milliárd forint értékű üdülési csekket adtak el Magyarországon, ebből december végéig 8 milliárd forint értékűt váltottak be. Egy évvel korábban 7,5 milliárd forint értékű csekket adtak el.
Nőtt a csekktulajdonosok száma is: míg 2004-ben 291 ezren használtak csekket, addig tavaly már mintegy 500 ezren. Az alapítvány minden 30 ezer forint értékű üdülésicsekk-tömbbe elhelyez két 5 ezer forint értékű, üzemanyag vásárlásra is felhasználható csekket. Ha valaki kevesebb értékű benzint vesz, mint a csekk névértéke, akkor nem kap vissza készpénzt.
Üzemanyagvételre azonban csak a szövegesen megjelölt két csekket lehet felhasználni, igaz, akár egyszeri tankolásra is. A vállalatok üdülési csekket a mindenkori minimálbérrel megegyező, jelenleg 62.500 forint értékben vásárolhatnak az alapítványtól adó- és járulékmentesen egy-egy dolgozójuknak.
A Mol a beváltott csekkek után forgalmi jutalékot fizet az alapítványnak, ennek mértékét azonban nem árulták el. Az elnök annyit mondott, hogy a kiindulási alap a kereskedelmi szálláshelyek után fizetendő 6 százalékos mérték volt. Az elmúlt évben nagyrészt a jutalékokból, kisebb részt a vagyon hasznosításából és magánemberek befizetéséből mintegy 1,5 milliárd forint haszna származott az alapítványnak, amit a szociálisan rászorultak, munkahellyel nem rendelkezők üdültetésére fordított. Az idén ez az összeg eléri a 2,3 milliárd forintot. Az elnök közölte: ha más olajtársaságok is megkeresik az alapítványt, tárgyalnak velük.