A 2005. decemberi, egy évre visszatekintő infláció 3,3 százalékos szintje a 4 százalékos inflációs cél alatt, a plusz-mínusz 1 százalékpontos toleranciasávban van, és decemberben a maginfláció történelmi mélypontra, 1,3 százalékra esett.
A testület arra számít, hogy középtávon a maginfláció 3 százalék közeli szintre emelkedhet. Az inflációs folyamatok megítélését nehezíti a januári áfa-csökkentés, ami vélhetően hónapokig bizonytalanná teszi a tartós és az átmeneti hatások elkülönítését.
Bár a globális kockázatvállalási hajlandóság erősödésével párhuzamosan a rövid és a hosszú lejáratú hozamok egyaránt mérséklődtek az év első heteiben, a magyar gazdaság egyensúlyi helyzetét és konvergenciáját továbbra is jelentős kockázatok övezik a Monetáris Tanács szerint.
A testület megállapítja, hogy a jelenlegi kamatszint megfelelő a középtávú, 3 százalékos inflációs cél eléréséhez.
A tanács ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a fenntartható gazdasági növekedés és az árstabilitás közeli infláció érdekében elkerülhetetlen az államháztartás finanszírozási igényének csökkentése. A költségvetési konszolidáció elhúzódása növeli a magyar gazdaság sebezhetőségét és szűkíti a monetáris politika mozgásterét.
Miután a 2005 decemberi, egy évre visszatekintő infláció 3,3 százalékos szintje a 4 százalékos inflációs cél alatt, a plusz-mínusz 1 százalékpontos toleranciasávban van, a jegybank 2005-ös inflációs célja teljesült, miközben az energiahordozók árszínvonala emelkedett - állapította meg a Monetáris Tanács.
Monetáris Tanács: nem változott az alapkamat
Utolsó frissítés:
A Monetáris Tanács változatlanul 6 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot. A döntés megfelelt az elemzői várakozásoknak. A 6 százalékos alapkamat 2005. szeptember 20-a óta van érvényben.